Srijeda, 9 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Viši sud u Beogradu. Foto: BIRN

Bilo je planirano da Bastah, koji izdržava kaznu za iste zločine u Vlasenici za koje se Aćimović sudi u Beogradu, svjedoči iz Suda Bosne i Hercegovine putem video-veze.

Nakon određenih razjašnjenja, Vijeće u Beogradu je obaviješteno da je došlo do nesporazuma i da Bastah nije mogao biti doveden iz zatvora, jer nije stigla saglasnost za njegovo dovođenje u svojstvu svjedoka.

Aćimović je u svojstvu bivše pripadnice Vojske Republike Srpske optužena za strijeljanje 37 muškaraca bošnjačke nacionalnosti na lokalitetu Mračni do kod Vlasenice.

Bastah je 2022. pravosnažno osuđen na 20 godina zatvora za učešće u ovom zločinu. Njemu je izrečena jedinstvena kazna od 35 godina zatvora objedinjavanjem kazne na koju je osuđen ranije za druge zločine počinjene u Vlasenici.

Predmet protiv Aćimović je iz BiH prebačen Srbiji. Planirano je da naredna video-veza između sudova u Sarajevu i Beogradu u ovom predmetu bude uspostavljena 17. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Kušić: Djeca joj ranjena u napadu na Kozadre
Na suđenju za zločine u Rogatici, svjedokinja Tužilaštva ispričala je kako su njena djeca u augustu 1992. ranjena prilikom granatiranja sela Kozadre.
Radović i ostali: Muškarci odvojeni od žena i djece u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedokinje Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetile su se napuštanja svojih domova i odvajanja muškaraca u Bijelom Potoku 1. juna 1992. godine, kada su posljednji put vidjele svoje muževe, očeve i braću.
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući
Bućan i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optuženog