Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Čajniče. Foto: BIRN BiH

Duraković je, kako se navodi u optužnici, u svojstvu komandanta 43. brigade Armije BiH, znao za počinjene zločine a nije poduzeo nužne i razumne mjere da kazni počinitelje, nakon što su pripadnici brigade 14. februara 1993. napali položaje Vojske Republike Srpske na lokalitetu Pisanica i selo Šapići, u kojem nije bilo vojnih ciljeva.

Tužilac Dževad Muratbegović je naveo da je u napadu na Šapiće ubijen jedan, a ranjena dva civila srpske nacionalnosti te zapaljene dvije kuće.

“Iako je imao informacije o zločinu s obzirom da je za vrijeme akcije faktički bio u blizini mjesta gdje su se desili zločini i imao stalnu vezu preko motorole s komandantom Trećeg bataljona, te izdao usmenu naredbu za povlačenje u pravcu Goražda, kao komandant brigade – koji ima moć da preduzme mjere oko ispitivanja okolnosti pod kojima je došlo do zločina u selu Šapići – propustio da preduzme nužne i razumne mjere kako bi počinioci zločina bili kažnjeni“, rekao je tužilac Muratbegović.

Na upit Suda da li je razumio optužnicu, Duraković je rekao da nije razumio ono što mu se stavlja na teret.

“Ovo je sasvim drugo krivično djelo u odnosu na ono za koje sam se od početka sumnjičio. U junu se govorilo o 11 žrtava, da bi sad bila jedna žrtva, koja nije ni na spisku onih 11“, rekao je Duraković, navodeći da je dva puta ispitivan u junu ove godine.

Tužilac je u uvodnoj riječi rekao da će navode optužnice dokazivati svjedočenjima stanovnika Šapića, koji će govoriti o napadu na selo i posljedicama napada, zatim bivših pripadnika 43. Drinske brigade koji su učestvovali u napadu, vještaka sudske medicine i vojnog vještaka te materijalnim dokazima.

Branilac Denis Ajkić je u uvodnom izlaganju rekao da Odbrana u cijelosti osporava optužnicu i smatra je neutemeljenom, jer nije zasnovana na relevantnim i vjerodostojnim dokazima.

“Odbrana ukazuje da niti jedan predloženi svjedok Tužilaštva nije očevidac koji može neposredno potvrditi djelo koje se stavlja na teret“, rekao je Ajkić i naveo da nije izvršena identifikacija neposrednih počinioca zločina.

Tužilaštvo je na današnjem ročištu zatražilo produženje pritvora u kojem se Duraković nalazi od hapšenja u junu, dok je Odbrana predložila izricanje mjera zabrane putovanja, oduzimanje putnih isprava i zabranu napuštanja mjesta boravišta, s obzirom na to da optuženi ima državljanstva BiH, Njemačke i Srbije.

Suđenje se nastavlja 14. novembra, kada je planirano saslušanje prvih svjedoka Tužilaštva.

Najčitanije
Saznajte više
Peulići i Đurić: Vidio zarobljenike na Babanovcu s Vojnom policijom
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se grupe ljudi koja je 1992. dovedena na Babanovac, a s kojima je bila Vojna policija.
Pudar: Zatražena kazna i vraćanje nezakonito prisvojenog novca
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u završnoj riječi zatražilo kaznu za Dejana Pudara, koji se tereti za pronevjeru novca Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), te da vrati iznos od 273.418 maraka koji je nezakonito prisvojio.
Stanić i ostali: Udarci drvetom po glavi
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu