Četvrtak, 30 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Zgrada Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Foto: BIRN BiH

Akcija se sprovodi pod nadležnošću Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske, a asistiraju službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).

Portparol Tužilaštva Dragica Tojagić potvrdila je za Detektor da se, uz prostorije Fonda, vrše i pretresi privatnih prostorija Dejana Kusturića, vršioca dužnosti direktora Fonda.

“Akciju sprovode pripadnici Državne agencije za istragu i zaštitu i Uprave za organizovani kriminal MUP-a RS-a. Vrše se pretresi prostorija Fonda i firme ‘Medietik’, a u vezi sa nezakonitim radnjama prilikom sklapanja ugovora za vrijeme pandemije korona virusa”, navela je Tojagićeva.

Prema njenim riječima, nezakonite radnje se odnose na nabavku medicinske opreme, odnosno respiratora, o čemu su mediji ranije izvještavali.

Iz SIPA-e su saopštili da se aktivnosti, uz asistenciju službenika MUP-a RS-a, provode zbog osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo “zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja”.

Najčitanije
Saznajte više
Državni parlament bez dogovora o evropskim zakonima
Zbog nepostojanja entitetske većine Prijedlog zakona o Sudu Bosne i Hercegovine i Apelacionom sudu BiH naći će se na dnevnom redu na idućoj sjednici Državnog parlamenta, dok je Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH povučen iz parlamentarne procedure.
Jovica Stanišić zatražio prijevremeno puštanje na slobodu
Nekadašnji šef srbijanske Službe državne bezbjednosti (SDB) Jovica Stanišić, kojeg je Međunarodni mehanizam za krivične sudove osudio na 15 godina zatvora zbog zločina u šest općina u Bosni i Hercegovini i jednoj lokaciji u Hrvatskoj, zatražio je prijevremeno puštanje na slobodu i uputio izvinjenje za svoje zločine.
Vraćen mural Slobodanu Praljku u Mostaru