Petak, 18 jula 2025.

Mladi sarajevski fotograf ne želi odustati od istraživanja ratne prošlosti kojoj nije svjedočio ali nakon ispitivanja u policiji zbog toga što je u Bijeljini dronom snimao bivši logor on je oprezniji i u novoj epizodi Detektor magazina kaže kako traži i druge načine da se suprotstavi zvaničnom sakrivanju činjenica o zločinima.
Fotograf Nidal Šaljić nedavno je dobio poziv da se u Policijskoj stanici Bijeljina pojavi na saslušanju zbog posjete prostoru nekadašnjeg logora “Batković”. Već nekoliko godina on dokumentuje sadašnji izgled mjesta gdje su tokom rata zlostavljani pritvorenici, ali je u bijeljinskoj policiji morao odgovoriti zašto je došao tu.
Saznajte više
Intervju – Francesca Albanese: Svi samo gledaju kako se u Gazi ponavlja ‘nikad više’ iz Srebrenice
Kako je moguće da se u Gazi ponavlja ono za što se nakon Srebrenice govorilo “nikad više” i da svi samo gledaju, kaže u intervjuu za Detektor specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija (UN) za stanje ljudskih prava na okupiranim teritorijama Palestine, Francesca Albanese, samo nekoliko dana nakon što su je SAD stavile na listu sankcija zbog njenih oštrih izjava o zločinima izraelske vojske nad Palestincima. Albanese je održala govor u Sarajevu, gdje se prisjetila svojih prvih susreta s informacijama o genocidu u Srebrenici.
Detektor TV: Šta mladi znaju o ratu u BiH i kako o njemu uče?
Detektor TV: Zbrajajući prijetnje i uvrede na Dan slobode medija