Četvrtak, 30 aprila 2026.

This post is also available in: English

U ovom izdanju Detektor magazina otkrivamo lažne donatorske organizacije i pojedince iz Ugande u Africi koji šalju poruke na bosanskom jeziku ljudima u BiH, kako bi uzimali novac za navodne uplate iftara djeci koja gladuju. Na fotografije djece koja su vidno mršava, najčešće prikazana u prašini ili oskudno odjeveni, rijetko ko može ostati ravnodušan, a mi smo razgovarali s onima koji su poslali novac u želji da im pomognu.

Zbog manjka medijske pismenosti i nepoznavanja internet prevara, ali i nedovoljnog uklanjanja ovog sadržaja, mnogi su prevareni, a mi smo stupili u kontakt s osobama koje su i nas željele ubijediti da im uplatimo novac

Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Saznajte više
Generisani videi vještakom inteligencijom na Bliskom Istoku. Foto: Detektor.
Generisani videi vještakom inteligencijom na Bliskom Istoku. Foto: Detektor.
AI kao alat za manipulaciju: Lažni videi napada na Bliskom istoku prenošeni i u BiH
Od početka izraelsko-američkih napada na Iran, na društvenim mrežama dijele se fotografije i videosnimci generisani uz pomoć vještačke inteligencije, a prenošeni su i u bosanskohercegovačkim medijima. Stručnjaci upozoravaju da je vještačka inteligencija otvorila novo poglavlje ratovanja manipulisanjem činjenicama, što za posljedicu može imati iskorištavanje medija u propagandne svrhe.