Petak, 10 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Jure Grubišić (lijevo) sa advokatom Jozom Barišićem. Foto: BIRN BiH

Prema navodima Tužilaštva, Grubišić se tereti da je, u svojstvu pripadnika Hrvatskog vijeća obrane u Derventi, učestvovao u zlostavljanju i premlaćivanju civila srpske nacionalnosti u logorima u zgradi Doma Jugoslovenske narodne armije u Derventi i u vojnim hangarima na Rabiću od aprila do juna 1992. godine.

U ovom predmetu je početkom juna također odgođen nastavak suđenja zbog nedolaska optuženog, kojem se, kako je tada izjavio njegov branilac, na autoputu kod Novske pokvario automobil kada je krenuo na ročište.

Nastavak suđenja zakazan je za 15. oktobar.

*Ovaj tekst je izmjenjen u dijelu koji se odnosi na razloge odgode ročišta

Najčitanije
Saznajte više
Obradović i ostali: Optuženi s puškom i u uniformi nakon pucnjave
Na suđenju za zločine na području Sokoca, svjedok Odbrane Branislava Kezunovića je kazao da je vidio optuženog 22. septembra 1992. u uniformi i s puškom u Čavarinama.
Olović: Odvođenje očeva i sinova u Miljevini
Na suđenju za zločine na području Foče, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da su njen otac i brat 9. juna 1992. odvedeni u policiju u Miljevinu i da ih više nisu vidjeli.
Vidoje Blagojević i ostali: Mrtva tijela kod Doma u Pilici
Ganić i ostali: Odvedeni u Skupštinu Starog Grada
Mlaćo i Cikotić: Podsjećanje svjedoka na iskaz iz istrage