Subota, 29 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kompleks pravosudnih državnih institucija. Foto: BIRN BiH

Detektor je ranije pisao da je optužnica protiv A. A. podignuta jer je u stanju neuračunljivosti počinio krivično djelo “terorizam”.

Tada su iz Tužilaštva naveli da se A. A. na teret stavlja da je, u stanju neuračunljivosti, 20. januara 2024. – u namjeri da ozbiljno zastraši stanovništvo u BiH – putem društvenih mreža javno prijetio izvršenjem napada na život, fizički integritet, ograničenjem slobode kretanja i uzimanjem za taoce zaposlenike Ambasade SAD-a.

Također su naveli da je ranije bio osuđivan.

U narednom periodu bi trebalo biti zakazano ročište za izjašnjenje o krivnji.

Najčitanije
Saznajte više
Sve manje potencijalnih svjedoka i informacija bitnih za pronalazak nestalih
Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH) uputio je apel svima koji posjeduju bilo kakve informacije o nestalim osobama i lokacijama na kojima bi se mogli nalaziti posmrtni ostaci, da ih dostave nadležnim institucijama.
Sjećanje na masakr na Markalama: Dio sistemske i isplanirane kampanje terora
Minutom šutnje, čitanjem imena ubijenih i polaganjem cvijeća obilježena je 31. godišnjica zločina na Markalama kada su u eksploziji granate ispaljene s položaja Vojske Republike Srpske poginula 43 građanina Sarajeva, a više od 80 ih je teže ili lakše ranjeno.