Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Đorđe Ristanić Foto: BIRN BiH

Ristanićev punomoćnik Kenan Hadžimuhović je kazao da je tužba podnesena zbog izrečenih mjera zabrane u krivičnom postupku čiji je ishod bio oslobađajuća presuda.

Među dokazima koje namjerava provesti su presude Suda BiH, optužnica i vještačenje neuropsihijatra kojem će zadatak biti da otkrije koliko su određene mjere zabrane uticale na opće životne aktivnosti Ristanića, te izazvale duševni bol zbog povreda ugleda i časti, i eventualni pretrpjeli strah.

Među dokazima koji su predloženi na pripremnom ročištu je i saslušanje Ristanića.

“Saslušanje će biti na okolnosti vođenja krivičnog postupka, izrečenih mjera zabrane, njihovo trajanje, zatim na koji način su se izrečene mjere zabrane odrazile na tužitelja lično i na njegov privatni život, kao i okolnosti koje ukazuju na ugled tužitelja u lokalnoj zajednici, to jeste poslove koje je obavljao i funkcije koje je obnašao”, rekao je Hadžimuhović.

Punomoćnik je dodao da se Ristanić obraćao i Ministarstvu pravde BiH s prijedlogom o zaključenju sporazuma o visini naknade – što je odbijeno.

Pomoćnik državnog pravobranioca Andrej Herceg je kazao da tužena ostaje pri odgovoru na tužbu.

“Pravo na naknadu štete ima samo onaj kome su mjere ograničenja nezakonito određene, što se prethodno mora utvrditi”, objasnio je Herceg i predložio da medicinsko vještačenje obavi vještak kojeg imenuje Sud BiH.

Ristanić je pravomoćno oslobođen optužbe za zločin protiv čovječnosti od aprila do decembra 1992. u okviru širokog i sistematičnog napada usmjerenog na stanovništvo bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Brčkog.

Naredno ročište zakazano je za 12. novembar.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović