Utorak, 9 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Okružno javno tužilaštvo u Doboju. Foto: BIRN BiH

Prema navodima optužnice, Stojčić se tereti da je s Miroslavom Bojanićem i Tihomirom Stankovićem početkom maja 1992. učestvovao u premlaćivanju jednog zatočenika hrvatske nacionalnosti, koji je s drugim civilima bio zatvoren u fiskulturnoj sali Osnovne škole “Todor Dokić“ u Kalenderovcima kod Dervente.

Bojanić i Stanković su ranije presudama dobojskg Okružnog suda osuđeni na po godinu zatvora zbog zločina nad civilnim stanovništvom u Derventi.

Prema podacima iz dobojskog pravosuđa, optuženi Stojčić je nedostupan i nalazi se u Rumuniji.

Najčitanije
Saznajte više
Mevlid Jašarević: Rekao da mu dođe da uzme nož iz kuhinje i uleti u kancelariju
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetila se straha i ugroženosti koje je osjećala prilikom riječi i nasrtaja Mevlida Jašarevića, kome se sudi za prijetnje službenicima zatvora gdje se nalazi na izdržavanju kazne za napad na Ambasadu SAD-a 2011. godine.
Zajednička tematska sjednics Komisija za sigurnost Parlamenata Federacije BiH. Foto: Detektor
Više od hiljadu incidenata motivisanih mržnjom, institucije bez adekvatnog odgovora
Dok Federacija Bosne i Hercegovine još čeka Zakon o javnom okupljanju i Nacrt zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim događajima, monitoring Misije OSCE-a u BiH od 2016. bilježi 1.436 potencijalnih incidenata motivisanih mržnjom, kojima pravosudne institucije i dalje ne posvećuju dovoljnu pažnju.
Ljuban Vuković: Odbrana u žalbi traži oslobađajuću presudu
Na Grujičića negativno uticali pritvor i odlazak na suđenje