Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Kotor-Varoš. Foto: BIRN BiH

Husein Bilić ispričao je da je 11. juna 1992. bila blokirana Kotor-Varoš, kada je oko dvije stotine pripadnika Specijalne jedinice Crvenih beretki stiglo iz Banje Luke.

Naveo je da mu je poznato da je Srpska demokratska stranka (SDS) formirala krizni štab na čijim čelu je bio Nedeljko Đekanović.

“Krizni štab preuzeo je ulogu da bude kapa svih dešavanja oko vojne i policijske nadležnosti, jer se moglo vidjeti da su te službe postale drugačije, (…) da su paravojne formacije imale odriješene ruke da se vraćaju kućama, da pucaju i prave nerede po kafićima i maltretiraju svakoga koga nađu na ulici”, ispričao je Bilić.

On je bio pozvan na sastanak s članovima kriznog štaba u školu u Grabovici. Bilić je rekao da su na sastanku tada bili Đekanović, Slobodan Župljanin i Savo Tepić.

“Nedeljko je bio šef policije, a Tepić je ponavljao njegove riječi”, kazao je svjedok, kao i da je na sastanku poručeno da se nalaze na “srpskoj zemlji, srpskoj opštini i ko ne bude provodio odluke kriznog štaba neće dobro proći”.

Nedeljku Đekanoviću, Slobodanu Župljaninu, Bošku Peuliću, Manojlu Tepiću i Janku Triviću na teret je stavljen progon na području Kotor-Varoši – ubistvima, deportacijom, zatvaranjem, mučenjem, silovanjem i tjeranjem na prinudni rad.

Prvostepenom presudom iz septembra 2023., zbog zločina protiv civilnog stanovništva na području Kotor-Varoši, Savo Tepić oslobođen je optužbi.

Svjedok je kazao da su u junu 1992. uspostavljeni i punktovi po Kotor-Varoši, koji su kontrolisali ulaske i izlaske iz grada, te je objasnio da su na njima radili rezervni policajci. Ispričao je da u samim Šipragama – mjesnoj zajednici u okviru Kotor-Varoši, gdje je živio – nije bilo borbenih dejstava, ali je saznao da su okolna sela popaljena i uništena.

Svjedok je rekao da su ga 19. juna 1993. privela dva policajca koja su ga, uz psovke, ubacila na zadnje sjedište automobila. Ispričao je da su ga odveli u zatvor u Tunjicama u Banjoj Luci.

On je svjedočio na suđenju Zdravki Samardžiji, koji je optužen da je, u svojstvu člana komande Specijalnog odreda milicije CSB-a Banja Luka, bio dio udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo trajno uklanjanje bošnjačkog i hrvatskog stanovništva s područja Kotor-Varoši.

Na pitanje tužioca Ahmeda Mešića da li zna šta je tada radio optuženi Samardžija, svjedok je kazao da je bio uniformisan, ali ne zna funkciju koju je obavljao.

Naredno ročište je zakazano za 1. juli.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao