Srijeda, 8 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Mirza Kapić na jednom od ranijih ročišta. Foto: Sud BiH

Kapić je optužen za terorizam zbog planiranja napada na džamiju u Zenici.

“S ciljem ozbiljnog zastrašivanja stanovništva i destabilizacije društva, zajedno s njemu poznatim licima, koristeći aplikaciju Telegram i Threema, dogovarao je i planirao napad na džamiju ‘Bosna’ u Zenici, a koji bi izvršio postavljanjem eksplozivne naprave koja bi bila sastavljena od živinog eksploziva i TNT-a“, navodi se u optužnici.

Dodaje se da bi cilj napada bio kažnjavanje učenjaka i pripadnika Islamske zajednice u BiH koji objavljuju fetve protiv terorističke organizacije ISIL, kao i zbog prijavljivanja njenih članova.

Tužilac Hajrudin Mujanović kazao je da će Tužilaštvo navode optužnice dokazivati saslušanjem svjedoka i vještaka.

Optuženi Kapić, koji je rođen 1980. u Banjaluci a nastanjen u Zenici, kazao je da je razumio optužnicu. Njegova braniteljica Lejla Babić navela je da Odbrana neće iznositi uvodnu riječ u ovoj fazi postupka.

Kapić se nalazi u pritvoru, a ranije je osuđen na jedinstvenu kaznu od godinu i deset mjeseci zbog ratovanja u Siriji i nedozvoljenog držanja oružja.

Prvi svjedoci Tužilaštva biće saslušani 21. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Odbijen Krstićev zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) ponovo je odbio zahtjev za prijevremeno puštanja na slobodu nekadašnjeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Radislava Krstića, osuđenog na 35 godina zatvora zbog pomaganja genocida u Srebrenici.
Tužiteljica opozvala prijedlog da svjedoči u disciplinskom postupku
Tužiteljica Tužilaštva Bosne i Hercegovine Violeta Mandić opozvala je prijedlog da svjedoči u svoju korist u disciplinskom postupku koji je protiv nje pokrenut zbog kršenja etičkog kodeksa i kašnjenja u ispunjavanju dužnosti.
Interpol raspisao potjernicu za Rankom Grabom
Prijavljene prijetnje novinarkama BIRN-a