Petak, 7 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ranko Debevec. Foto: BIRN BiH

Debevec i Mehmedagić uhapšeni su 20. decembra zbog zloupotrebe položaja i krivotvorenja službenih isprava u vezi s nezakonitim prisluškivanjem.

Državno tužilaštvo zatražilo je produženje pritvora za Debevca i Mehmedagića zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogli ometati istragu, prikrivati dokaze, kao i vršiti uticaj na svjedoke ili saučesnike, dok su Odbrane predlagale mjere zabrane.

Iz Tužilaštva su naveli da su došli do novih dokaza i saznanja, te proširili istragu protiv navedenih osumnjičenih na više različitih događaja.

Na ročištu za određivanje mjera pritvora navedeno je kako je istraga za Debevca proširena na još tri djela, navodeći da se došlo do dokaza da je primao poklone od lica koja su imala postupke pred Sudom.

Tužiteljica Bojana Jolović je tada pojasnila da je istraga u odnosu na Debevca proširena na primanje dara za trgovinu uticajem zbog vozila koje mu je poklonio autoservis “Kramar” iz Ljubuškog, koji je imao upravne postupke pred Sudom BiH.

Provjere će biti izvršene, kako je najavljeno iz Tužilaštva, u vezi sa saznanjima o susretima Debevca sa Đorđom Ždralom, koji je osuđen za ubistvo, kao i sa Mladenom Lučićem, bratom bivšeg državnog ministra Miloša Lučića, protiv kojeg je potvrđena optužnica zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja i pronevjere u službi.

U vezi s nezakonitim dodjeljivanjem počasnih iskaznica OSA-e, Tužilaštvo je saslušalo Denisa Stojnića, koji je izjavio šta je tadašnji direktor OSA-e tražio od njega da radi, uključujući paljenje vozila i premlaćivanje ljudi.

Povezane vijesti
Saznajte više
Vlada Republike Srpske utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru nevladinih organizacija
Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Više od milion maraka troškova za predmet Delimustafić koji bi trebao krenuti iznova
Troškovi postupka Alije Delimustafića i drugih, kojima se sudi za organizovani kriminal, nezakonito knjiženje i preprodaju nekretnina te druga krivična djela u Kantonalnom sudu u Sarajevu, od 2017. do kraja 2024. godine iznosili su preko 1,2 miliona maraka. Promjenom predsjedavajućeg sudije u predmetu u kojem je optužnica pročitana nakon više od šest godina od potvrđivanja, otvorila se mogućnost da suđenje krene iznova.
Ukinut kućni pritvor optuženom za zločine u Kotor-Varoši
Dodik i Lukić: Schmidtove izmjene vidio nakon potpisivanja ukaza