Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ranko Debevec. Foto: BIRN BiH

Iz Tužilaštva BiH navode da su “došli do novih dokaza i saznanja i proširili istragu protiv navedenih osumnjičenih na više različitih događaja“, te su zbog toga predložili Sudu produženje pritvora za još 30 dana.

Iz Suda BiH su za Detektor naveli da se osumnjičeni Debevec i Mehmedagić nalaze u pritvoru po rješenju ovog Suda od 16. januara, kada je pritvor produžen za mjesec dana, odnosno do 16. februara 2024. godine.

Ročište za iznošenje prijedloga Tužilaštva BiH još nije zakazano.

Tužilaštvo je na ranijem ročištu zatražilo da se za dva mjeseca produži pritvor Debevcu i Mehmedagiću zbog bojazni da bi mogli nastaviti uništavati dokaze i uticati na svjedoke, dok su Odbrane predložile da se umjesto pritvora odrede mjere zabrane.

Obrazlažući prethodni zahtjev za produženje mjere pritvora, iz Tužilaštva BiH su naveli da su istragom došli do saznanja o još blizu 60 naloga za provođenje posebnih mjera, koji su uništeni.

Debevec i Mehmedagić osumnjičeni su za zloupotrebu položaja i krivotvorenje službene isprave, a uhapšeni su 19. decembra.

Tokom konferencije za medije koja je održana dan nakon hapšenja, glavni državni tužilac Milanko Kajganić je rekao da su Debevec i Mehmedagić uhapšeni zbog zloupotrebe položaja jer su nezakonito prisluškivali državne sudije i službenike Tužilaštva BiH koji su 2020. godine radili istrage na nekoliko predmeta.

Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH privremeno je Debevca udaljila od vršenja dužnosti predsjednika Suda, na zahtjev Ureda disciplinskog tužioca.

Mehmedagić je ranije stavljen na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država zbog saučesništva u korupciji. Tada je navedeno da je koristio državnu telekomunikacijsku kompaniju “BH Telecom” za prikupljanje mobilnih aktivnosti bosanskohercegovačkih političara, koji nisu povezani sa Strankom demokratske akcije,  te dao instrukcije pojedincu da nadgleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicionom strankom iz Republike Srpske.

Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.
Prvi put prikazan animirani film “Fahrudin” o strijeljanju u Orahovcu
U Sarajevu je održana zatvorena projekcija animirano-dokumentarnog filma "Fahrudin", u produkciji Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH).
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću