Petak, 16 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Jure Kordić (desno) sa braniocem Nenadom Gvozdićem, Foto: BIRN BIH

Prvostepenom presudom je Tinjak osuđen na 12 godina, Kordić na tri godine, a Lovriću je izrečena kazna od godinu dana zatvora, dok su Dario Sušac, Nuhan Šikalo, Dario Mihalj, Stanko Škobić, Tomislav Ančić i Slavko Golemac oslobođeni optužbe.

“Sud Bosne i Hercegovine je otpremio drugostepenu presudu kojom su odbijene, kao neosnovane, žalba Tužilaštva BiH i žalbe branilaca optuženih Jure Kordića, Dražana Lovrića i Nedžada Tinjaka, te je potvrđena prvostepena presuda od 24.2.2023.”, saopšteno je iz Državnog suda.

Tinjak je, kako se navodi u prvostepenoj presudi, proglašen krivim po više tačaka za učešće u nezakonitom hapšenju bošnjačkih civila u Mostaru 1993. godine, koji su odvedeni i zatvoreni u logor “Vojno”, kao i za nečovječno postupanje prema njima, te silovanje dvije žene.

Kordić je proglašen krivim po dvije tačke – za učešće u nezakonitom hapšenju i nečovječno postupanje u “Vojnom”, dok mu učešće u ubistvu nije dokazano. Lovrić je osuđen po jednoj tački za nezakonito hapšenje.

Tinjak je oslobođen dijela optužbi, a Sušac, Šikalo, Mihalj, Škobić, Ančić i Golemac svih tačaka optužnice koje su se odnosile na protivpravno zatvaranje, mučenje, nečovječno postupanje i silovanje civila koji su bili zatočeni u nehumanim uslovima u logoru “Vojno” od 1993. do 1994. godine.

Tužilaštvo je u žalbi tražilo ukidanje prvostepene presude i ponovno suđenje, ili preinačenje na način da se osude šestorica oslobođenih a povećaju kazne za trojicu osuđenih, dok je Odbrana predlagala da se ranija odluka preinači na način da se Kordić, Tinjak i Lovrić oslobode zbog nedostatka dokaza.

Suđenje u ovom predmetu počelo je u maju 2018. a u međuvremenu su preminula dvojica optuženih – Nedžad Ćorić i Marinko Šunjić.

Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.

Najčitanije
Saznajte više
U julu disciplinski postupak protiv sutkinje iz Dervente
Sutkinja Osnovnog suda u Derventi Mirjana Hrustić predložila je sporazumno rješenje Uredu disciplinskog tužioca, koji je disciplinskom tužbom tereti za neopravdano kašnjenje u odlučivanju o predmetima.
Iskustvo ratnog djetinjstva kroz muzejske postavke u Švedskoj i Ukrajini
Muzej ratnog djetinjstva u Bosni i Hercegovini je ovog mjeseca otvorio dvije međunarodne izložbe, u Švedskoj i Ukrajini, posvećene iskustvima djece pogođene ratom širom svijeta u različitim periodima.
Počelo suđenje optuženom zbog prijetnji terorizmom
Optuženi za zločine kod Zvornika novi potpredsjednik NSRS-a