Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Selmo Cikotić. Foto: BIRN BiH

Mlaćo, u svojstvu predsjednika Ratnog predsjedništva općine Bugojno, i Cikotić, u svojstvu komandanta Operativne grupe Zapad Trećeg korpusa Armije BiH, optuženi su za ratne zločine nad ratnim zarobljenicima.

Prema optužnici, Mlaćo je 1993. godine naredio ubistva više od 20 zarobljenika hrvatske nacionalnosti, pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), koje je nazvao “ekstremni dio”. Zarobljenici su, kako se navodi, bili dovedeni u prostorije “BH Banke”, gdje su ih pripadnici Vojne policije tukli, nakon čega su neki i preminuli.

Naredio je da se zarobljenici označeni kao ekstremi odvedu u prostorije motela na Rostovu, te su bili likvidirani.

Cikotiću se, između ostalog, na teret stavlja da je propustio da poduzme sve moguće mjere da spriječi ubistva i nečovječno postupanje spram ovih zarobljenika, iako je imao informacije koje su mu omogućavale da zaključi da se njemu podređeni pripadnici spremaju učiniti takva djela, te nije poduzeo mjere da se pokrene krivični postupak zbog mučenja i ubistava.

Optužnica protiv Mlaće i Cikotića podignuta je u decembru prošle godine, a njom je tada bio obuhvaćen i Tahir Granić, ali Sud je odbio optužbe u odnosu na njega.

Nedavno je Cikotić, prvostepenom presudom Suda BiH, osuđen na tri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja.

*Ovaj tekst je ispravljen u dijelu koji se odnosi na prezime Granića.

Najčitanije
Saznajte više
Predmet o snajperskom djelovanju preuzelo sarajevsko Kantonalno tužilaštvo
Predmet o snajperskom djelovanju u naselju Nedžarići, pokrenut 2021. godine nakon objave videosnimka koji je izazvao brojne reakcije, prenesen je u nadležnost sarajevskom Kantonalnom tužilaštvu, potvrđeno je za Detektor.
Dan ubijene djece Sarajeva. Foto: Detektor
Još jedan Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva bez optužnica protiv odgovornih
Polaganjem cvijeća na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.–1995., obilježen je Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, za čiju smrt niko od direktnih počinilaca nije odgovarao.