Utorak, 2 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sudnica Okružnog suda u Doboju. Foto: BIRN BiH

Prema podacima iz Suda, Adam Antolović se nalazi u Švedskoj, dok Jakov Antolović i Bazler žive u Hrvatskoj.

“Oni su uredno primili pozive za današnje ročište“, kazala je sutkinja za prethodno saslušanje Slavica Bambulović.

Optužnica Antoloviće i Bazlera tereti da su u svojstvu pripadnika 101. bosansko-brodske brigade Hrvatskog vijeća obrane od aprila do oktobra 1992., kao saizvršioci, učestvovali u zločinima nad civilima u Bosanskom Brodu.

Prema navodima dobojskog Okružnog javnog tužilaštva, Adam Antolović je ubio jednog civila, silovao jednu osobu i učestvovao u zlostavljaju više osoba, dok su Jakov Antolović i Bazler optuženi za zlostavljanje i zastrašivanje više osoba. Oni su, navodi se u optužnici, učestvovali i u odvođenju civila na prisilni rad i u “živi štit” na mostu između Bosanskog i Slavonskog Broda.

Navedena krivična djela počinjena su u staroj zgradi policije, u zgradi Opštine i na stadionu fudbalskog kluba Polet.

Naredno ročište za izjašnjenje o krivnji zakazano je za 29. februar.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Vještaci isključuju da je pucano iz blizine i “škorpiona”
Na suđenju za zločine na području Zenice, vještaci Odbrane izjavili su da povrede na tijelu oštećenog ukazuju da na njega nije pucano iz blizine ni iz pištolja marke “škorpion”.
Ališpago: Optuženi nije došao na suđenje
Suđenje za zločine na području Konjica odgođeno je jer se optuženi Zulfikar Ališpago nije pojavio u sudnici.
Ibrahimović: Ispitivanja i premlaćivanja u školi
Mlaćo i Cikotić: “Zvuk metaka pamtim i danas”