Petak, 1 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Mile Ujić (desno) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

Predsjedavajući Sudskog vijeća Braco Stupar je rekao da Sud prihvata uložene dokaze Tužilaštva i ulaže ih u spis.

Iz Odbrane optuženog Ujića su rekli da su se nadali drugačijoj odluci Suda i da će im biti potrebno dodatno vrijeme za odlučivanje o ulaganju dokaza duplike.

“Ne radi se o dokumentima koji su relevantni, ne radi se o autentičnim dokumentima“, rekao je branilac Dejan Bogdanović, dodajući da će odluku donijeti nakon konsultacija s optuženim.

Na pitanje sudije Stupara o iznošenju završne riječi na narednom ročištu, iz Tužilaštva su naveli da će dostaviti izmijenjenu optužnicu i uložiti nove materijalne dokaze, ako bude dokaza duplike.

Ujić je optužen da je 2. augusta 1992. godine komandovao grupom od 50 pripadnika Gučevske čete u napadu na selo Kozadre. Na teret su mu stavljena ubistva, ranjavanja, prisilno preseljenje, zatvaranja i druga djela nad licima bošnjačke nacionalnosti.

Suđenje se nastavlja 21. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Glušac i ostali: U junu presuda za zločine u Prijedoru
Nakon okončanja iznošenja završnih riječi, za 8. juni zakazano je izricanje presude osmorici optuženih za zločine protiv čovječnosti počinjene krajem jula 1992. na području Ljubije kod Prijedora.
Patković: Torbica Zvonka Rajića
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, svjedoci Odbrane su ispričali kako se vojnik hvalio da je pronašao torbicu komandira Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Zvonka Rajića.
Obradović i ostali: Dopune nalaza i mišljenja vještaka vojne struke
Avdičević i ostali: Zabrana objavljivana svjedočenja
Ganić i ostali: Strah mladih vojnika