Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Željeznička stanica Štrpci, Rudo. Foto: Centar za nenasilnu akciju.

Grupa aktivista uz podršku Centra za nenasilnu akciju (CNA) u 19. akciji po redu nastavila je sa obilježavanjem neobilježenih mjesta stradanja u BiH – na području Hrasnice na Ilidži, na širem području Kalinovika te Željezničke stanice Štrpci kod Rudog.

U ovoj akciji obilježene su dvije lokacije koje su bile zatočenički objekti pod kontrolom jedinica Armije BiH na području Hrasnice kod Ilidže, zatočenički objekti i mjesta egzekucija i masovnih grobnica žrtava bošnjačke nacionalnosti na širem području Kalinovika.

Jedan od ciljeva ovakvih akcija jeste podizanje svijesti o važnosti obilježavanja, ukazivanje na mjesta patnje i solidarisanje sa žrtvama koje se godinama bore za pravo na sjećanje.

Aktivistima se na području Kalinovika pridružio i Amer Kadić, član Udruženja “Istina Kalinovik ‘92”, koje nastoji obilježiti zatočeničke objekte za Bošnjake, kao i lokacije egzekucija i masovnih grobnica na području Kalinovika.

“U ‘Barutnom magacinu’, koji smo upravo obilježili, bilo je zatočeno 80 osoba s područja Kalinovika, pretežno muškaraca, tu su bili maltretirani, a potom su odvoženi kamionima do lokacije na Mehkim brdima i drugdje, gdje su ubijeni. Ovdje ne postoji spomenik jer je ovo vojna imovina, dijelom i općinska, i mi tu nemamo nikakvu mogućnost dogovora sa Općinom Kalinovik”, kazao je Kadić te dodao da udruženje svake godine dolazi i organizira obilježavanje stradanja.

Barutni magacin, Kalinovik. Foto: Centar za nenasilnu akciju.

Osim “Barutnog magacina” aktivisti su, kako navode iz CNA, u ovoj akciji obilježili i lokacije egzekucije i masovnih grobnica na prevoju Rogoj, kao i na lokalitetu Mehkih brda, u okolini Kalinovnika.

Sud BiH je za zločine počinjene na području Kalinovika osudio Ratka Bundala na 19 godina, Neđu Zeljaju na 15 godina i Đorđislava Aškrabu na sedam godina zatvora. Za zločine u Kalinoviku, pred Haškim tribunalom osuđeni su Ratko MladićMomčilo Krajišnik i Biljana Plavšić.

Prema saopćenju CNA, više objekata na području Hrasnice kod Ilidže su u periodu od 1992. do 1994. godine služili kao zatočenički objekti za vojnike i civile srpske nacionalnosti. Objekti su bili pod upravom Armije BiH, a zatočenici su držani u nehumanim uslovima i bili podvrgnuti ubistvima, zlostavljanju i premlaćivanjima. Aktivisti su na području Hrasnice u ovoj akciji obilježili dvije lokacije zatočenja – podrumske prostorije u blizini jednog od solitera te obližnje garaže.

Za zločine počinjene na području Hrasnice pred Apelacionim sudom u Beogradu osuđen je Husein Mujanović na četiri i po godine zatvora. Sud Bosne i Hercegovine prvostepenom presudom je Senada Gadžu, Zaima Laličića i Sulju Hebiba oslobodio optužbi za zločine nad civilima u Hrasnici.

Podrumske prostorije skladišta u Hrasnici, Ilidža. Foto: Centar za nenasilnu akciju.

Treće mjesto koje su obilježili jeste Željeznička stanica Štrpci kod Rudog, gdje su pripadnici paravojne formacije “Osvetnici”, iz voza koji je saobraćao na pruzi Beograd – Bar, 1993. godine oteli 20 putnika nesrpske nacionalnosti, koje su potom ubili u mjestu Mušići, a kasnije tijela bacili u jezero Perućac.

Ubijeni su bili građani Prijepolja, Bijelog Polja, Beograda i Podgorice. Najstarija žrtva imala je 59, a najmlađa 16 godina. Do danas su pronađeni posmrtni ostaci samo četiri žrtve, dok se za ostalim i dalje traga.

“Nažalost, većina tijela ubijenih njihove porodice nikad nisu pronašle. Mjesta zločina se moraju otkriti na sve tri strane i obilježiti adekvatno, da bi sljedeće generacije bile upućene o tome šta se dešavalo u ovim groznim vremena i da se to više nikad ne ponovi”, kazao je Krsto Rakić, ratni veteran i mirovni aktivista iz Rudog koji se aktivistima pridružio u Štrpcima.

Obrad i Novak Poluga, Petko Inđić, Radojica Ristić, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović i Miodrag Mitrašinović su presudom Suda BiH osuđeni na po 13 godina zatvora jer su kao saizvršioci učestvovali u ubistvima 20 civila izvedenih iz voza na stanici u Štrpcima. Ovom presudom Luka Dragičević je oslobođen krivnje. Sud BiH osudio je i Bobana Inđića na 15 godina zatvora za isti zločin.

Milana Lukića je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju osudio na doživotnu kaznu zatvora zbog zločina počinjenih u Višegradu, a Sud BiH je početkom 2020. protiv njega podigao optužnicu zbog zločina u Štrpcima, koju je odbio primiti na služenju kazne u Estoniji, dok je Nebojša Ranisavljević na 15 godina zatvora osuđen u Crnoj Gori.

Viši sud u Beogradu donio je u februaru 2023. godine prvostepenu presudu kojom je optužene Gojka Lukića, Duška Vasiljevića i Jovana Lipovca osudio na kazne zatvora u trajanju od po deset godina, a Draganu Đekić na kaznu zatvora u trajanju od pet godina zbog otmice putnika iz voza u mjestu Štrpci.

Ukupan broj obilježenih mjesta stradanja u BiH ovom 19. akcijom je dostigao broj od 140

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve