Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Perićev pravni zastupnik Cvjetin Adamović kazao je da ostaje u potpunosti pri svim zahtjevima i navodima iz tužbe, uz preinačenje tužbenog zahtjeva u vidu povećanja navedenog iznosa.

“Umjesto iznosa od 20.700 KM, sada će taj iznos biti 24.154KM za period trajanja pritvora i mjera zabrane”, kazao je Adamović.

On je naveo da je Perić u pritvoru bio 59 dana, dok je u kućnom pritvoru proveo 188 dana, zbog čega mu je bio onemogućen rad i normalan život.

Pored materijalnih dokaza koji se tiču fotodokumentacije, sudskih spisa, uvjerenja i potvrda nadležnih institucija, Adamović je predložio i saslušanje Perića, kao i još dva svjedoka, na okolnosti vremena i načina na koji je obezbjeđivao sredstva za život tokom postupka.

“Predlažemo da se obavi i vještačenje po vještaku medicinske struke i to vještaku neuropsihijatru koji će se u svom nalazu i mišljenju izjasniti o vrsti, intenzitetu i trajanju duševnih bolova koje je tužilac trpio za vrijeme trajanja pritvora, mjera zabrane i suđenja”, kazao je Adamović.

Osim neuropsihijatrijskog vještačenja, on je predložio saslušanje vještaka ekonomsko-finansijske struke u pogledu utvrđivanja visine dnevnice u poljoprivredi i građevinarstvu, kojima se Slavko Perić bavio zbog statusa nezaposlene osobe.

Sead Zukanović, pomoćnik pravobranioca BiH, kazao je da se ne protivi materijalnim dokazima već im se pridružuje, kao ni predloženim svjedocima, ali se protivi izvođenju vještaka ekonomsko-finansijske struke zbog činjenice da je Perić u periodu trajanja postupka bio nezaposlen, kao i činjenicu da je bio u pritvoru samo 59 dana.

“On je tokom trajanja postupka isticao da je nezaposlen i da je lošeg imovinskog stanja, te zbog toga tužena smatra traženje materijalne štete neosnovanim.

Državni sud je Perića, Gorana Maksimovića, Raju Lazarevića i Miću Manojlovića pravosnažno oslobodio optužbi za zločin protiv čovječnosti počinjen u selu Lokanj kod Zvornika 1992. godine, dok je istom presudom osudio Ljiljana Mitrovića, Mileta Vujevića, Vukašina Draškovića i Gojka Stevanovića na ukupno 53 godine zatvora.

Sutkinja Dragica Miletić je nastavak postupka po Perićevom tužbenom zahtjevu zakazala za 5. decembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu