Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Franko Simatović. Foto: MMKS

Kako se navodi u odluci predsjednice MMKS-a Graciele Gatti Santane o prijevremenom puštanju na slobodu Franka Simatovića, on je nekoliko puta slao podneske tokom augusta ove godine u kojima je ponavljao svoje zahtjeve za hitno prijevremeno puštanje na slobodu, uz dokumentaciju, uključujući garancije koje je dala Srbija.

“S obzirom na informacije koje imam, postoje uvjerljivi humanitarni razlozi koji zahtijevaju prijevremeno puštanje Simatovića na slobodu, pod odgovarajućim uslovima”, navodi se u odluci sutkinje Gatti Santane.

Kako se navodi u odluci od 29. augusta, potrebno je obezbijediti da mjesečne konsultacije sa Simatovićem organizuje nezavisni stručnjak, koji će sačinjavati informacije o njegovom zdravstvenom stanju.

U odluci se navodi da će ona biti objavljena javno onog trenutka kada Mehanizam dobije potvrdu iz Srbije da je Simatović stigao u bolnicu na liječenje.

Krajem maja ove godine, Sud u Haagu donio je pravosnažnu presudu kojom su Simatović i Jovica Stanišić, bivši rukovodioci SDB-a Srbije, proglašeni krivima da su, djelujući kao učesnici udruženog zločinačkog poduhvata (UZP), odgovorni za zločine počinjene u više općina u Bosni i Hercegovini i na jednoj lokaciji u Hrvatskoj, povećavši im kazne na po 15 godina zatvora.

Stanišić i Simatović su ranijom presudom bili osuđeni na po 12 godina zatvora za pomaganje i podržavanje zločina u Bosanskom Šamcu, dok su bili oslobođeni odgovornosti za zločine u drugim općinama, kao i Hrvatskoj. Žalbeno vijeće je konstatovalo da je Pretresno vijeće pogriješilo kada Stanišića i Simatovića nije osudilo za UZP.

Tada je sutkinja Gatti Santana izdala nalog za zadržavanje Stanišića i Simatovića u pritvorskoj jedinici do upućivanja na izdržavanje kazne. Bit će im uračunato vrijeme koje su proveli u pritvoru – kako je navela Gatti Santana – Stanišić 2.634, a Simatović 3.048 dana.

Stanišić je izricanje presude pratio iz sudnice, a Simatović iz pritvorske jedinice, posredstvom videoveze.

Najčitanije
Saznajte više
U Banjaluci održan Marš besmrtnog puka povodom Dana pobjede nad fašizmom
Događaju obilježavanja pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu, osmišljenom i pokrenutom u Rusiji, prisustvovalo je nekoliko stotina građana i predstavnika vlasti koji su nosili fotografije predataka koji su se borili protiv nacističke Njemačke.
Ekshumacija posmrtnih ostataka u Kiseljaku. Foto: Institut za nestale osobe BiH
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve
Na lokalitetu Grahovci kod Kiseljaka ekshumirani su posmrtni ostaci dvije osobe, za koje se pretpostavlja da su žrtve Bošnjačke nacionalnosti nestale na ovome području nestale 1993. godine, saopšteno je iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH).