Srijeda, 27 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sudnica Okružnog suda u Doboju. Foto: BIRN BiH

Sudskoj odluci je prethodilo Odobašićevo nepojavljivanje na više ročišta za izjašnjenje o krivici po optužnici koja ga tereti da je tokom 1992. godine u zgradi Skupštine opštine Bosanski Brod zlostavljao oštećenog, nakon što su ga mučili i pretukli pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.

Optužnica Odobašića tereti i da je u staroj zgradi brodske policije mučio i nanio teške povrede oštećenoj koja je bila zatvorena u ćeliji.

Prema riječima njegovog branioca Jadranka Hadžisejdića, optuženi Odobašić, koji živi u Švedskoj,  bolestan je i kreće se pomoću invalidskih kolica.

Na odluku o određivanju pritvora Odbrana ima pravo žalbe, a ako bude odbijena, za Odobašićem će biti raspisana međunarodna potjernica.

Najčitanije
Saznajte više
Godišnjica formiranja logora “Trnopolje”: Osnov za izgradnju društva su istina i pravda
Denisa Hekić iz prijedorskog naselja Bičćani imala je osam godina kada je dovedena u “Trnopolje”, a nekoliko dana prije kod kuće su ubijeni njeni otac i majka, te još nekoliko članova uže i šire porodice. Danas je prvi put od rata došla da obiđe prostor Doma kulture u Trnopolju, objekta u kojem je bio smješten logor.
Prijave u tri tužilaštva – ko će procesuirati govor mržnje ministra Srđana Amidžića
Banjalučko okružno javno i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zaprimili su prijave za govor mržnje protiv Srđana Amidžića, državnog ministra finansija, potvrđeno je za Detektor.
Dodik najavio dolazak Putina u Banju Luku. Može li ga BiH zaustaviti?
Sutra obilježavanje 31. godišnjice zločina na tuzlanskoj Kapiji