Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Velagići. Foto: BIRN BiH

Vezirka Halilović je u istrazi 2015. ispričala da je živjela u Gornjim Vojićima i da su iz bezbjedonosnih razloga boravili i u drugim naseljima. Dok su bili u Nezićima, kako je navela, rečeno je da muškarci treba da dođu u Velagiće po potvrde. Otišao je i njen najstariji sin Saim.

“Svi su tu pobijeni”, kazala je Halilović.

Ona je u istrazi navela da je to čula od komšinica kod kojih je došao jedan ranjeni čovjek i rekao im za ubistva. Svjedokinja je rekla ­da je njen sin, dok su bili u Vojićima, išao na stražu, a pušku je predao kad je kupljeno oružje.

Halilović je rekla da je njen sin pronađen poslije rata u grobnici na Laništu i da ga je prepoznala po odjeći.

Bošku Unčaninu, Marinku Miljeviću i Draganu Despotu, bivšim pripadnicima Vojne policije Drugog inžinjerijskog puka, na teret je stavljeno učešće u ubistvu 78 civila 1. juna 1992. u Velagićima.

Tužilac Tarik Crnkić pročitao je iskaz preminulog Mileta Unčanina, koji je u istrazi naveo da je s bratom Boškom i drugima bio u angažovan u Vojnoj policiji na Laništu.

Svjedok je kazao da je uglavnom boravio kući, a da je na Lanište otišao dva puta. On je rekao da je na putu Ključ – Petrovac, na skretanju za Sanicu, bio punkt, a da je tamo bio kada bi išao u obližnju kafanu “Bolji život”.

On je rekao da je čuo da su tu ubijeni neki ljudi, ali nema drugih saznanja.

“Moj brat je bio nekoliko dana u pritvoru u Banjaluci, ali ne znam zbog čega”, naveo je svjedok.

Branilac Dragan Međović prigovorio je na zakonitost iskaza, navodeći da je svjedok obaviješten o mogućnosti odbijanja davanja iskaza, ali da nije navedeno njegovo izjašnjenje o tome. Tužilac je rekao da je u zakonu ukinuta mogućnost odbijanja svjedočenja za braću i sestre. Vijeće je odbilo prigovor.

Suđenje će biti nastavljeno 14. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao