Ponedjeljak, 21 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Miladin Trifunović. Foto: BIRN BiH

Aleksandar Lazarević, branilac optuženog Miladina Trifunovića, predao je Sudskom vijeću registar sa 73 dokumenta kojima dokazuje tezu Odbrane da optuženi Trifunović nije počinio djela koja mu se stavljaju na teret optužnicom.

Lazarević je rekao kako je prethodno sve dokaze poslao tužiocu Adisu Nuspahiću, koji se očitovao o svim materijalnim dokazima Odbrane.

“Za Tužilaštvo je sporno 11 dokaza i u većini se radi o prigovorima relevantnosti”, kazao je Lazarević, nakon čega je tužilac Nuspahić predao papir s prigovorima Vijeću Suda BiH.

Od svih materijalnih dokaza Lazarević je posebnu pažnju Vijeću skrenuo na depešu Vukote Vukovića od 28. oktobra 1992. godine, u kojoj navodi kako je ranjen Miladin Trifunović, komandant Vogošćanske (Crnovrške) brigade Vojske Republike Srpske, te da on preuzima komandovanje brigadom.

“Ovo je za nas kapitalni dokaz”, rekao je Lazarević.

Osim toga, on je izdvojio i jedan od materijalnih dokaza koji su sporni za Državno tužilaštvo, a radi se o dokumentu Armije BiH o napadu na brdo Žuč, za koji tužilac Nuspahić smatra da nije relevantan.

“Nama je to relevantan dokaz jer potvrđuje da je i Armija planirala napad na brdo Žuč”, kazao je Lazarević.

Miladin Trifunović je optužen, u svojstvu komandanta Vogošćanske (Crnovrške) brigade VRS-a, za učešće u širokom i sistematičnom napadu na bošnjačko stanovništvo s područja Vogošće i Ilijaša u periodu od jula do decembra 1992. godine.

Prema optužnici, on je davao saglasnost podređenima da civile zatvorene u “Planjinoj kući” vode na radove na prvim borbenim linijama iako je znao da to nije sigurno.

Suđenje se nastavlja 19. maja, kada bi na poziv Odbrane putem videolinka iz Višeg suda u Beogradu trebao svjedočiti Svetozar Stanić, član Kriznog štaba.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona