Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Zoran i Radenko Ilić. Foto: Sud BiH

Omer Ćemalović, vještak medicinske struke, izvršio je vještačenje medicinske dokumentacije svjedoka Slavka Lubarde, nakon što je to na prethodnom ročištu zatražila Odbrana drugooptuženog Radenka Ilića, uz obrazloženje “da je svjedok procesno nesposoban, ali je potrebno utvrditi da li je bio sposoban kada je davao iskaz, s obzirom na to da od ranije ima oboljenje zbog kojeg je sada proglašen nesposobnim“.

Obrazlažući nalaz i mišljenje, vještak je konstatovao da se, prema dostupnoj medicinskoj dokumentaciji od 1998. godine, može zaključiti da je Lubarda u nekoliko navrata bio hospitaliziran.

“U tim periodima biva nesposoban, a nakon nekog vremena to stanje se radikalno poboljšava i dolazi do promjene“, rekao je Ćemalović, dodavši kako smatra da je, “imajući u vidu dokumentaciju, svjedok mogao dobro da reprodukuje svoje sjećanje“.

Branilac Radenka Ilića, Veljko Ćivša, zatražio je odgađanje donošenja odluke o čitanju iskaza, dok se ne sasluša psiholog, ali je Sudsko vijeće donijelo odluku da se iskazi Lubarde pročitaju.

Lubarda je u prvom iskazu datom 2005. rekao da je 19. juna počeo napad srpske vojske na naselje Rudo u kojem su poginula dva vojnika. Jedan od njih je bio njegov sestrić. Kada je dovezao njegovo tijelo do kuće Milosava Jovičića, čuo je kuknjavu i vidio Radenka Ilića zvanog Dok, kako galami na ljude u podrumu da izađu napolje.

“Muškarci jedan po jedan su izlazili. Vidio sam deset ili 15 ljudi. Među njima sam prepoznao Zehrudina Hadžihasanovića i Salaša zvanog Mačak. Za njima, sa puškom u uniformi, išao je Dok Ilić. Kada je izveo ljude, Miroslav Ikonić, koji je bio sa mnom, počeo povraćati je jer je znao da se neće vratiti“, rekao je Lubarda u istrazi.

On je nakon davanja iskaza prepoznao Radenka Ilića na fotografijama koje su mu predočene, rekavši da ga poznaje od ranije.

U drugom iskazu, datom 2020. godine, Lubarda je ispričao kako je došao do podruma kuće kada ga je Alija Omeragić pitao šta će biti s njima, na šta mu je odgovorio da ne zna. Prema tom iskazu, Radenko Ilić je muškarce odveo kod kuća Milana Sredojevića zvanog Brico i Blagoja Bakmaza, nakon čega su se čuli rafali. Lubarda je rekao da bi Sredojević i Bakmaz trebali znati ko je ubio, a kasnije i zapalio tijela muškaraca. Dodao je kako misli da je sa Radenkom bio i Zoran, ali nije siguran.

Branilac Ćivša je uložio prigovor na iskaze svjedoka, rekavši da se radi o bolesnom čovjeku.

Zoran i Radenko Ilić optuženi su da su u naselju Rudo 19. juna 1992. učestvovali u odvođenju grupe civila bošnjačke nacionalnosti, kojima se od tada gubi trag. Oni su, u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske, optuženi za učešće u širokom i sistematičnom napadu.

Suđenje se nastavlja 24. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao