Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kuća u kojoj je bio logor u Liplju. Foto: Maja Nikolić

Grujić se tereti da je, kao bivši pripadnik čete Snagovo Teriotorijalne odbrane (TO) Zvornik, počinio krivično djelo zločin protiv čovječnosti.

“On se tereti da je – za vrijeme dok se u nezakonitom zatočenju nalazilo više stotina civila bošnjačke nacionalnosti u selu Liplje, koji su višestruko zlostavljani, a veći broj žena seksualno zlostavljan – došao u kuće u kojima su bili zatočeni civili, te prijetnjom silom i opasnosti po život i zdravlje oštećene osobe počinio silovanje žene bošnjačke nacionalnosti”, navodi se u saopćenju Tužilaštva BiH.

Početkom februara ove godine, Grujić je, na temelju raspisane potjernice Tužilaštva BiH, uhapšen na Graničnom prijelazu Karakaj kod Zvornika, te mu je Državni sud odredio pritvor zbog opasnosti od bjekstva.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije je objavila priču o žrtvama koje su preživjele logor “Liplje”.

Osnovna škola i nekoliko privatnih bošnjačkih kuća su u aprilu 1992. godine pretvoreni u logor “Liplje”, u kojem je bilo zatočeno oko 460 ljudi.

Za ubistva u ovom logoru, mučenja i silovanja muškaraca i žena, do sada niko nije odgovarao.

Navode optužbe Tužilaštvo BiH će dokazivati pozivanjem 22 svjedoka, među kojima i stručnog vještaka, kao i prilaganjem 60 materijalnih dokaza.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.