Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Slika ubijene desetogodišnje Dragane. Foto: BIRN BiH

Tužilaštvo BiH je podnijelo prijedlog za određivanje mjera zabrane za osumnjičene Rašida Sobu, Zakira Jamaka, Adema Fehrića, Ševku Glušca i Muriza Hadžiahmetovića zbog postojanja mogućnosti da pobjegnu te zbog uticaja na svjedoke.

“Sud Bosne i Hercegovine je nakon održanog ročišta, odlučujući po prijedlogu Tužilaštva BiH za određivanje mjera zabrane prema osumnjičenim (…) donio rješenje kojim je djelimično prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH, te je prema osumnjičenim (…) odredio mjeru zabrane sastajanja sa određenim osobama”, stoji u odgovoru Suda BiH.

Zbog sumnje da su počinili ratne zločine u selu Jošanica kod Foče, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su 13. decembra 2022. godine šest osoba na području Sarajeva i Goražda.

Kako je tada saopćeno iz Tužilaštva BiH, uhapšene osobe su pod istragom zbog ratnog zločina počinjenog u selu Jošanica kod Foče u decembru 1992., kada je ubijeno 56 žrtava srpske nacionalnosti, pretežno civila, među kojima je bilo i žena i djece.

Tokom napada, izvršeno je paljenje i uništavanja kuća i imovine, a žrtve su nakon zločina pronađene i identificirane.

“Osumnjičeni se terete da su, kao zapovjednici i pripadnici Višegradske brigade Armije RBiH, učestvovali u napadu na selo i počinjenju zločina nad stanovništvom”, navodi se u ranijem saopćenju.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije je objavila TV Justice i analizu o neprocesuiranom zločinu koji se desio na Nikoljdan, 19. decembra 1992. godine, kada je ubijeno više od 50 osoba srpske nacionalnosti, među kojima troje djece – dvoipogodišnja Danka, desetogodišnja Dragana i sedmogodišnji Dražen.

Osumnjičeni Hadžiahmetović je u međuvremenu preminuo.

*U ovom tekstu ime Ševke Glušca je ispravljeno, zbog ranije nenamjerne greške u pisanju jednog slova.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.