Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Sudnica Okružnog suda u Istočnom Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Marko Samardžić, policajac u penziji, posvjedočio je da je površno poznavao optuženog Mumovića jer su živjeli u istoj općini, dok je haškog osuđenika i bivšeg upravnika logora “Sušica” Dragana Nikolića zvanog Jenki poznavao dugo iz Vlasenice. Dodao je da je čuo šta Nikolić radi i da je bio dosta agresivan.

Na pitanje Gorana Dragovića, Mumovićevog branioca, svjedok je ispričao kako optuženi i Nikolić “nisu bili u nekim odnosima”, te da je Nikolić optuženog često “kritikovao zbog saradnje sa muslimanima”. Prisjetio se i njihovog direktnog sukoba 8. marta 1995. godine, kada je u jednoj kafani Nikolić uperio pištolj u Mumovića, kazavši mu da će ga ubiti.

Svjedok je, zajedno sa optuženim i još nekoliko osoba, tom prilikom savladao Nikolića te su mu oduzeli oružje.

“Stevo ga je tada malo premlatio”, prisjetio se Samardžić, dodavši da je Nikolić bio dobro poznat u Vlasenici, te da se o ovom sukobu dugo pričalo.

Nikolić je u Haškom tribunalu početkom 2005. osuđen na 20 godina zatvora nakon što je priznao krivicu zbog učešća u ubistvima, silovanju i mučenju zatvorenika bošnjačke nacionalnosti u logoru “Sušica” u Vlasenici 1992. godine.

Na ovom ročištu Odbrana Mumovića je kao materijalni dokaz uložila uvjerenje iz Policijske stanice Han-Pijesak u kome stoji da Mumović nije imao položen vozački ispit niti registrirano vozilo do 1992. godine. Kako je pojasnio branilac Dragović, ovaj dokaz se odnosi na iskaz Omera Ambeškovića koji je ranije pročitan pred Okružnim sudom u Istočnom Sarajevu a u kome je Ambešković naveo kako mu je Mumović pucnjem iz pištolja u glavu ubio brata. U tom iskazu navedeno je kako je Ambeškovićev brat prije rata radio kao policajac, te da je zaustavio Mumovića i skinuo mu tablice s vozila koje nije bilo ispravno.

Branilac je dodao i kako će preostali dokazi Odbrane najvjerovatnije biti samo četiri svjedoka, čije saslušanje je najavio na narednom ročištu. Predsjedavajuća Sudskog vijeća Zinaida Husić upozorila je branioca da pazi na ekonomičnost postupka te da za naredno ročište pozove više svjedoka.

Mumović se tereti da je u Vlasenici u maju 1992. godine, zajedno sa četiri pripadnika Stanice javne bezbjednosti (SJB), došao do pritvorske prostorije koja se nalazila u prizemlju zgrade SJB-a, u kojoj je bilo nezakonito zatvoreno najmanje 12 civila bošnjačke nacionalnosti, te je dvojicu od njih počeo tući, nanoseći im tjelesne i duševne patnje.

Njemu se također stavlja na teret da je 2. maja 1992. godine u Vlasenici, s još jednim pripadnikom policije SJB-a, došao do jedne kuće, gdje su vlasniku naredili da krene s njima kako bi dao izjavu, zatim ga tukli gumenim palicama, kundacima od automatskih pušaka i rukama. Potom su u salu ušla još dvojica pripadnika rezervnog sastava policije, koji su se pridružili premlaćivanju osobe.

Nastavak suđenja zakazan je za 22. decembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao