Srijeda, 2 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Trenutno se u Federaciji na presude opštinskih sudova može žaliti kantonalnim sudovima, a u Republici Srpskoj na presude osnovnih sudova onim okružnim. Ali na državnom nivou oba postupka se vode pred jednim sudom, zbog čega je bilo potrebno razdvojiti prvostepeni i drugostepeni sud. To u praksi znači formiranje Višeg suda BiH, koji bi, između ostalog, postupao po žalbama na prvostepene odluke Suda BiH.

U videu Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) možete saznati koliko i zašto se čeka na usvajanje Zakona o sudovima BiH, šta novo donosi ovaj zakon, te koji se problemi mogu očekivati ukoliko se usvoji predloženi Nacrt zakona.

Pravosudna ali i politička zajednica svjesne su da se mora napraviti novi državni sud. Evropska komisija u svojim izvještajima za BiH godinama naglašava da se mora donijeti Zakon o sudovima BiH, zbog čega ga je svrstala u 14 prioriteta za približavanje BiH članstvu u Uniji.

Međutim, postoje dvije stavke u zakonu oko kojih se već deceniju ne mogu dogovoriti političari u Bosni i Hercegovini. Prva je gdje će novi apelacioni sud biti smješten, a druga za šta će se sve suditi pred državnim sudovima.

Tekst zakona u fazi nacrta bio je na mišljenju kod članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), nakon čega će se vratiti Ministarstvu pravde, od koga se očekuje da ga pošalje u proceduru Vijeću ministara, a potom i Parlamentarnoj skupštini BiH.

BIRN BiH – Objašnjava serijal je videa u kojima dajemo jednostavna objašnjenja za komplikovane društvene procese i promjene.

Najčitanije
Saznajte više
Pronalazak benkica i malih kostiju ostavlja posljedice na istražioce masovnih grobnica
Tri istražioca Instituta za nestale osobe BiH prisjećaju se prizora beba i djece u naručju majki koje su otkopavali tokom tridesetogodišnje potrage za nestalom djecom. Ovi trenuci ostavljaju na njih trajne posljedice dok i sami tragaju za nestalim članovima porodice i strepe od sve manje kvalitetnih informacija o potencijalnim lokacijama.
Kako BiH može nadoknaditi zaostatak u zaštiti kritične infrastrukture od ruskih hibridnih napada
Porast broja sabotaža kritične infrastrukture širom Evrope za koje se sumnjiče ruske službe ponovo je naglasio ranjivost Bosne i Hercegovine na ovakve prijetnje, piše u svom policy paperu za BIRN Bosne i Hercegovine dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Sead Turčalo. On ima jasne preporuke kako ojačati zaštitu BiH.