Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Trenutno se u Federaciji na presude opštinskih sudova može žaliti kantonalnim sudovima, a u Republici Srpskoj na presude osnovnih sudova onim okružnim. Ali na državnom nivou oba postupka se vode pred jednim sudom, zbog čega je bilo potrebno razdvojiti prvostepeni i drugostepeni sud. To u praksi znači formiranje Višeg suda BiH, koji bi, između ostalog, postupao po žalbama na prvostepene odluke Suda BiH.

U videu Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) možete saznati koliko i zašto se čeka na usvajanje Zakona o sudovima BiH, šta novo donosi ovaj zakon, te koji se problemi mogu očekivati ukoliko se usvoji predloženi Nacrt zakona.

Pravosudna ali i politička zajednica svjesne su da se mora napraviti novi državni sud. Evropska komisija u svojim izvještajima za BiH godinama naglašava da se mora donijeti Zakon o sudovima BiH, zbog čega ga je svrstala u 14 prioriteta za približavanje BiH članstvu u Uniji.

Međutim, postoje dvije stavke u zakonu oko kojih se već deceniju ne mogu dogovoriti političari u Bosni i Hercegovini. Prva je gdje će novi apelacioni sud biti smješten, a druga za šta će se sve suditi pred državnim sudovima.

Tekst zakona u fazi nacrta bio je na mišljenju kod članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), nakon čega će se vratiti Ministarstvu pravde, od koga se očekuje da ga pošalje u proceduru Vijeću ministara, a potom i Parlamentarnoj skupštini BiH.

BIRN BiH – Objašnjava serijal je videa u kojima dajemo jednostavna objašnjenja za komplikovane društvene procese i promjene.

Povezane vijesti
Saznajte više
Dodikovi i Vučićevi napadi na sutkinju bez komentara VSTV-a i uz osude iz Srbije
Stručnjaci iz Srbije kritikuju pritiske predsjednika Aleksandra Vučića na pravosuđe Bosne i Hercegovine uoči izricanja presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, nazivajući ih jasnim narušavanjem nezavisnosti pravosuđa, ali najviše domaće pravosudno tijelo propustilo je stati u zaštitu državnih sudija.
Dok brinu o zdravlju Karadžića i Mladića, sagovornici RTRS-a otvoreno negiraju zločine
Sagovornici Radio Televizije Republike Srpske (RTRS) otvoreno negiraju i umanjuju zločine i sudski utvrđene činjenice te veličaju osuđene za ratne zločine, nakon što se u medijima pojavila informacija da je Radovan Karadžić, osuđen na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici i druge zločine u Bosni i Hercegovini, u lošem zdravstvenom stanju.