Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Martin Frančešević, vještak vojne struke, predstavio je, na poziv Odbrane prvooptuženog, nalaz i mišljenje koje je u septembru 2022. godine uradio po nalogu Suda Bosne i Hercegovine.

On je naveo da je Općinski štab TO-a Lukavac formiran po istim principima kako su to činili i drugi štabovi, te da je štab u Lukavcu bio veći.

“Štab je činilo sedam bataljona i dodatno još tri samostalne čete“, rekao je vještak, te dodao da je u okviru Štaba postojao Sektor za vojnu bezbjednost i Vojna policija.

Vještak je objasnio da je komandant Općinskog štaba TO-a bio nadređeni svima i da je Štab ekvivalent brigadi.

“Samo je komandir Štaba imao mogućnost izdavanja naredbi, dok su ostali komandiri bataljona i četa operativno provodili te naredbe ili komande“, rekao je vještak.

Naveo je da su do septembra 1992. godine Štab TO-a, ali i Sektor za vojnu bezbjednost i Vojna policija ,radili po Pravilniku o radu Jugoslovenske narodne armije (JNA), te da je nakon toga Predsjedništvo BiH donijelo pravilnike po kojima se postupalo.

Tokom unakrsnog ispitivanja, tužiteljica Eldina Biuk pitala je vještaka da li je u organima strukture pomoćnik komandira za bezbjednost nadređen Vojnoj policiji, na šta je vještak rekao da “može biti, ali ako provodi naredbu komandira Općinskog štaba“.

Tužiteljica je pročitala dio iz mišljenja vještaka u kojem je navedeno da “privođenje civila srpske nacionalnosti nije apriori s pravilima međunarodnog ratnog prava“, na šta je vještak rekao da on to nije napisao.

“Vojna policija može privoditi civile ako vrše neko krivično djelo protiv vojne imovine ili vojnih lica, te ukoliko postoji sumnja da posjeduju određeno naoružanje kojima bi mogli počiniti krivično djelo“, rekao je vještak i dodao da Vojna policija ne može bez naredbe ulaziti u stanove civilnog stanovništva.

Optužnica tereti Zijada Srabovića, Refika Morankića, Ahmeta Bajrića, Abida Arapčića, Senaida Ćosića, Pašagu Čajića, Samira Džambića i Mirsada Žilića za nečovječna postupanja, mučenja i ubistva civila u školama u Lukavcu i objektu “Klaonica” u Modracu počinjena u periodu od juna do oktobra 1992. godine.

Prema optužnici, Srabović je bio pomoćnik komandanta za bezbjednost Štaba TO-a u Lukavcu, Morankić komandant “Fikine jedinice”, a ostali optuženi pripadnici te jedinice ili vojni policajci.

Nastavak suđenja zakazan je za 8. decembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao