Petak, 8 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Hazim Fazlović prilikom jednog od ranijih dolazaka u Sud. Foto: BIRN BiH

Braniteljica Lejla Čović rekla je da Fazlović, zbog greške u komunikaciji, nije znao da je danas nastavak suđenja, nakon što je prošli put ročište bilo odgođeno.

Ona je, uz izvinjenje, zamolila Sud da ima razumijevanja jer se ovakva situacija nije ranije dešavala, što je Vijeće prihvatilo.

Postupak protiv Fazlovića je razdvojen 25. oktobra u odnosu na Admira Rizvanovića i ostale, protiv kojih su optužbe odbijene.

Optužnica u ovom predmetu odnosi se na ubistvo i mučenje 11 zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske 8. marta 1993. u selu Boderište. Fazloviću je, u svojstvu komandanta Trećeg bataljona 108. brigade Armije Bosne i Hercegovine, na teret stavljeno nekažnjavanje podređenih za počinjeni zločin.

Naredno ročište zakazano je za 17. novembar, kada će Tužilaštvo i Odbrana iznijeti završne riječi.

Najčitanije
Saznajte više
Obradović i ostali: Nisu viđali Gordića u Vojnoj policiji
Na suđenju za zločine u Novoseocima kod Sokoca, svjedoci Odbrane su izjavili da optuženog Aleksu Gordića nisu viđali u Vojnoj policiji krajem ljeta i početkom jeseni 1992. godine.
Duraković: Sredinom maja završne riječi na obnovljenom suđenju za zločine u Čajniču
Suđenje nekadašnjem komandantu 43. drinske brigade Ramizu Durakoviću obnovljeno je pred Apelacionim vijećem Suda Bosne i Hercegovine nakon što je ukinuta presuda kojom je bio osuđen za zločine na području Čajniča.
Puhalić i ostali: Silovana s puškom pored glave
Jevtić i Perišić: S ocem i braćom krenuo prema Tuzli