Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Edina Salan prisjetila se kako su u naselju Rudo opkoljeni i pozvani da se predaju 19. juna, a potom zatvoreni u podrum jedne kuće. Kazala je da ih je bilo više od 40 u podrumu i da se čula pucnjava.

“Neko je rekao da muškarci izađu. Onda je nastao strašan haos, nastao je plač”, navela je Salan.

Ona je dodala da su muškarci počeli izlaziti, a da je neko njenom suprugu kazao da smiri žene i djecu. Svjedokinja je rekla da nije vidjela ko je odveo muškarce, ali da je čula glas koji je kazao da izađu.

“Rekli su da se ta osoba zove Ilić Zoran”, kazala je Salan.

Dodala je da su žene i djeca prebačeni u drugu kuću, a da za muškarce, uključujući njenog supruga Ibrahima, više nikad ništa nisu saznali.

Na pitanja braniteljice Nade Mandić, svjedokinja je rekla da ne poznaje Ilića i da se ne može sjetiti od koga je čula kako se on zove.

Zoran i Radenko Ilić optuženi su da su u naselju Rudo 19. juna 1992. učestvovali u odvođenju grupe civila bošnjačke nacionalnosti, kojima se od tada gubi trag. Oni su u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) optuženi za učešće u širokom i sistematičnom napadu.

Zemira Omeragić posvjedočila je kako su ih komšije srpske nacionalnosti 19. juna pozvali da pređu u podrum jedne kuće, jer treba da pretraže bošnjačke kuće da nema oružja.

“Vjerovali smo im… Zajedno smo radili, gradili te kuće”, kazala je Omeragić, dodavši da je od uniformisanih lica prepoznala Slavka Lubardu.

Ona je ispričala da je u jednom trenutku rečeno da muškarci moraju izaći iz podruma kako bi ih odveli na saslušanje.

“Muškarci su izašli jedan po jedan”, prisjetila se Omeragić, dodavši da ih je vidjela postrojene kada je izašla da donese djeci vode.

Žene i djeca su, kako je navela, prebačeni u drugu kuću. Kazala je da su bošnjačke kuće u naselju gorjele, a da o muškarcima nikad nisu dobili nikakve informacije.

Branilac Veljko Ćivša predočio je svjedokinji zapisnik iz istrage u kojem je navela da je vidjela kako muškarce uvode u transporter, na šta je ona rekla da je tada možda bila pod uticajem priča i da je tačno ono što je danas izjavila.

Tužilac Ahmed Mešić pročitao je iskaz preminule svjedokinje Emke Muhić, koja je živjela u selu Živaljevina, odakle je sa suprugom i sinom odvedena. Ona je navela da su joj sin i suprug izdvojeni i odvedeni prema “Rasadniku”, te da o njima ništa nije znala dok nisu ekshumirani.

Suđenje se nastavlja 28. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao