Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Emir Mešić. Foto: BIRN BiH

Biljana Radulović, punomoćnica Emira Mešića je navela kako ostaje kod navoda iz tužbe i predloženih dokaza, dodajući da proširuje tužbu, tako da ona glasi: “Poništava se rješenje Drugostepene disciplinske komisije UIO-a BiH od 4. marta 2022. godine i zaključak Prvostepene disciplinske komisije od 3. decembra 2021. godine kao nezakonito”.

Pravobranilaštvo je navelo kako se ne protivi preinaci tužbenog zahtjeva.

Kako je naknadno pojašnjeno Balkanskoj istraživačkoj mreži BiH (BIRN BiH), ovom tužbom predlaže se povraćaj u pređašnje stanje jer Mešiću tokom disciplinskog postupka nije dozvoljeno iznošenje odbranu, čime je to njegovo pravo prekršeno.

Iako je Upravu obavijestio o nemogućnosti prisustva disciplinskom postupku, donesena je odluka iz koje je kasnije proizašao njegov otkaz o radu.

Mešić je ranije prijavio nepravilnosti u radu UIO-a Državnom tužilaštvu i od Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije zvanično dobio status “zviždača”. Nakon toga su protiv njega podignute tri odvojene disciplinske tužbe, od kojih je jedna rezultirala otkazom o radu.

Na prijedlog tužioca, na glavnoj raspravi bit će saslušani Mešić, kao i predsjednici Prvostepene i Drugostepene disciplinske komisije – Mate Babić i Sedin Mešinović –  te izvedeni danas uloženi dokazi.

Glavna rasprava zakazana je za 9. mart 2023. godine.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović