Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Stanica u Štrpcima. Foto: Wikimedia

Kao dodatne dokaze Tužilaštvo je uložilo dokumentaciju u vezi sa ekshumacijom na jezeru Perućac u Srbiji.

Tužilaštvo je prilagodilo optužnicu s obzirom da je Inđić izdvojen iz prvobitnog predmeta u kojem mu se sudilo sa još osmoricom optuženih.

Inđiću je suđeno s Lukom Dragičevićem i još sedmoricom optuženih za odvođenje putnika iz voza u Štrpcima 27. februara 1993. i njihovo ubistvo na području Višegrada, ali je njegov predmet razdvojen nakon što je u Srbiji protiv njega pokrenut postupak zbog učešća u saobraćajnoj nesreći.

Tužilaštvo će 27. oktobra iznijeti završnu riječ na suđenju Inđiću, a u drugom predmetu – u kojem su optuženi Luka Dragičević i ostali – izricanje presude je zakazano za 21. oktobar.

 

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata