Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BIH

Tužilaštvo BiH tereti Dževada Avdičevića i još tri osobe da su omogućili drugima da zlostavljaju i nanose teške povrede zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS), te organizovali “prijeki sud” i javno strijeljanje dvojice vojnika.

Uz Avdičevića, koji je optužen u svojstvu komandanta Prve teočanske brigade “HM” Armije BiH, optužnica tereti i Muharema Efendića u svojstvu komandanta Četvrte operativne grupe Kalesija Drugog korpusa Armije BiH, Ahmeda Hadžajlića u svojstvu komandanta isturenog komandnog mjesta Teočak Drugog korpusa Armije BiH, te Izeta Ikanovića u svojstvu komandira voda Vojne policije pri Prvoj teočanskoj brigadi “HM” Armije BiH.

Prema optužnici Državnog tužilaštva, četvorica optuženih su, nezakonito i protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava, onemogućili pripadnicima VRS-a status ratnih zarobljenika i evidentiranje u zvaničnim evidencijama, te počinili i omogućili drugima da ih zlostavljaju i nanose teške tjelesne i duševne ozljede.

“Da bi nakon toga, protivno Ženevskim konvencijama, organizirali ‘prijeki sud’, te javno strijeljanje i egzekuciju dvojice zarobljenika čije su posmrtne ostatke ukopali u prethodno iskopane grobnice, a nakon počinjenog zločina su skrivali tijelo jednog od ubijenih i onemogućili razmjenu posmrtnih ostataka”, navodi Tužilaštvo BiH.

Svi optuženi, osim Efendića koji zbog zdravstvenih razloga nije pristupio ročištu, izjasnili su se da nisu krivi za zločine koji im se stavljaju na teret.

Početak suđenja ranije je odgođen nakon što je Ifet Feraget, branilac prvooptuženog Dževada Avdičevića, zatražio izuzeće članice Sudskog vijeća Dalide Burzić, izražavajući sumnju u njenu nepristrasnost zbog postupaka koje je preduzela, kao tadašnja glavna kantonalna tužiteljica u Sarajevu, u slučaju stradanja Dženana Memića 2016. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.