Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Suljo Mujagić je kazao da je s bratom i komšijama krenuo 14. jula 1992. iz Teočaka po lijekove, hranu i oružje. Naveo je da ih je bilo oko 120 u koloni i da je na njih dva puta pucano.

“Nismo prešli 500 metara, počela je druga pucnjava. Ko je prošao, prošao”, prisjetio se svjedok.

On je rekao da je uspio proći, a da ih je ostalo 84. Dodao je da se to dogodilo u blizini sela Lokanj i da su se vidjele prve kuće. Mujagić je kazao da nije vidio ko puca, a da je u koloni samo jedno lice imalo oružje.

Naveo je da je kasnije razmijenjeno tijelo njegovog brata i da je vidio da ima rupu na lobanji.

Na pitanja Odbrane, svjedok je potvrdio da je njegova porodica primala invalidninu za poginulog sina. Rekao je da ne zna zbog čega su išli kraj Lokanja, navodeći da su imali vodiče.

Miroslavu Markoviću na teret je stavljeno učešće u zatvaranju, zlostavljanju i ubistvima 67 bošnjačkih civila na području Lokanja u julu 1992. godine. Prema optužnici, on je bio pripadnik Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Kadro Nakičević je kazao da je njegov sin Emin ubijen u Lokanju. Dodao je da su njegovi ostaci pronađeni. O ekshumaciji i identifikaciji Emina Nakičevića i još pet žrtava nalaz i mišljenje je iznio vještak sudske medicine Vedo Tuco.

On je rekao da su na nekim posmrtnim ostacima uočene prostrijelne povrede, a da na nekima nije mogao biti utvrđen uzrok smrti.

Na pitanja branioca Dragana Gotovca, vještak je objasnio da su navedene povrede nastale u trenutku smrti i da se one razlikuju od povreda koje su mogle nastati prilikom prvobitne ekshumacije.

Tužiteljica Dika Omerović u spis je uložila nekoliko materijalnih dokaza, kao i iskaze pet svjedoka – Minete Salkanović, Hedije Džuzdanović, Osmana Ikanovića, Veljka Đorđića i Rasima Halilovića.

Odbrana se nakon dostavljanja medicinske dokumentacije složila da se svjedoci ne pozivaju u sudnicu. Saglasnost je data i da se iskazi ne čitaju.

Na nastavak suđenja 10. oktobra biće pozvani preostali svjedoci Tužilaštva.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao