Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Zvornik. Foto: BIRN BiH

Sud Bosne i Hercegovine osudio je Cvijana Tomanića u septembru prošle godine na sedam godina zatvora za zločin protiv čovječnosti počinjen 1992. na području Zvornika, čime je proglašen krivim za učešće u ubistvu jednog lica, kao i premlaćivanju drugog.

Tužiteljica Dika Omerović kazala je kako je Tužilaštvo BiH uložilo žalbu jer smatra da je prvostepeno vijeće precijenilo oslobađajuće okolonosti koje su se našle na strani Tomanića.

“Tužilaštvo smatra da izrečena kazna zatvora od sedam godina nije primjerena težini krivičnog djela”, rekla je Omerović.

Ona je tražila od Apelacionog vijeća da u cijelosti prihvati njihovu žalbu i da izrekne veću kaznu zatvora.

U ranije dostavljenoj žalbi, Cvijan je tražio da mu se ukine prvostepena presuda, da se ista preinači ili izrekne manja kazna. On nije prisustvovao suđenju, a njegov branilac Predrag Ješurić je kazao da je Tomanić na liječenju.

Branilac Ješurić je, obrazlažući žalbu koju je on uložio, tražio da se Tomanić u potpunosti oslobodi krivnje, jer smatraju da nije dokazano ono što mu je stavljeno na teret, te da je presudom izneseno nekoliko kontradiktornosti.

“Ovdje mu se stavlja da je imao namjeru da liši života. Namjeru su najbolje determinisali svjedoci, rekli su da je Cvijan pucao u noge. Cvijan je to i priznao, htio je da zaplaši”, kazao je Ješurić, dodavši da nije imao namjere niti umišljaja da liši života, a samim tim ni da je saučesnik u tome.

Apelaciono vijeće Suda BiH odluku će donijeti u zakonom predviđenom roku.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao