Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Zvornik. Foto: BIRN BiH

Sud Bosne i Hercegovine osudio je Cvijana Tomanića u septembru prošle godine na sedam godina zatvora za zločin protiv čovječnosti počinjen 1992. na području Zvornika, čime je proglašen krivim za učešće u ubistvu jednog lica, kao i premlaćivanju drugog.

Tužiteljica Dika Omerović kazala je kako je Tužilaštvo BiH uložilo žalbu jer smatra da je prvostepeno vijeće precijenilo oslobađajuće okolonosti koje su se našle na strani Tomanića.

“Tužilaštvo smatra da izrečena kazna zatvora od sedam godina nije primjerena težini krivičnog djela”, rekla je Omerović.

Ona je tražila od Apelacionog vijeća da u cijelosti prihvati njihovu žalbu i da izrekne veću kaznu zatvora.

U ranije dostavljenoj žalbi, Cvijan je tražio da mu se ukine prvostepena presuda, da se ista preinači ili izrekne manja kazna. On nije prisustvovao suđenju, a njegov branilac Predrag Ješurić je kazao da je Tomanić na liječenju.

Branilac Ješurić je, obrazlažući žalbu koju je on uložio, tražio da se Tomanić u potpunosti oslobodi krivnje, jer smatraju da nije dokazano ono što mu je stavljeno na teret, te da je presudom izneseno nekoliko kontradiktornosti.

“Ovdje mu se stavlja da je imao namjeru da liši života. Namjeru su najbolje determinisali svjedoci, rekli su da je Cvijan pucao u noge. Cvijan je to i priznao, htio je da zaplaši”, kazao je Ješurić, dodavši da nije imao namjere niti umišljaja da liši života, a samim tim ni da je saučesnik u tome.

Apelaciono vijeće Suda BiH odluku će donijeti u zakonom predviđenom roku.

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: Posljednji kontakt sa suprugom
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedokinja Državnog tužilaštva iznijela je svoja saznanja o odvođenju njenog muža, njegovog brata i komšija u toku noći na Drinu, gdje su ubijeni u septembru 1992. godine.
Muratović i ostali: Svjedok vidio tri zarobljenika u sjedištu Vojne policije
Na suđenju za zločin protiv civilnog stanovništva na području Zvornika, svjedok Tužilaštva je posvjedočio da je u sjedištu Vojne policije vidio tri zarobljenika.
Zukanović i ostali: Počelo suđenje za zločine u Hrasnici