Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

sudnica Sudnica Suda BiH. Foto: Sud BiH

Kako je rekao advokat Perić, obaviješten je da se, zbog obaveza sudija, odgađa izricanje prvostepene presude, koje je trebalo biti sutra pred Sudom BiH. Novi termin je 27. maj ove godine.

Suvara, zvani Hans, optužen je da je, u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), u maju 1992. godine, u maskirnoj uniformi i naoružan, došao u kuću S-1 te je izveo napolje, a onda ju je, pod prijetnjom oružjem, natjerao da se skine i silovao, te se udaljio u nepoznatom pravcu.

Prema istoj optužnici, naoružan je ušao u kuću S-2, koju je tu zatekao sa suprugom, a onda je oštećenu izveo iz kuće, odveo je na livadu, udario je nekoliko puta i nožem porezao po leđima te silovao.

U završnoj riječi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je strogu kaznu za Duška Suvaru, ocijenivši da je dokazana njegova krivica za silovanja u Glamoču 1992. godine. S druge strane, Odbrana je zatražila da Sudsko vijeće odbije optužnicu.

Svjedočeći u svoju korist, optuženi Suvara je u martu ove godine priznao da je uradio “krivično djelo” koje se odnosi na zaštićenog svjedoka S-2, dok je negirao događaje u vezi sa svjedokom S-1.

U septembru 2020. godine počelo je suđenje u ovom predmetu, a uhapšen je 20. marta 2019. na području Banje Luke.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju