Nedjelja, 15 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sudnica Okružnog suda u Doboju. Foto: BIRN BiH

Iako je dostava sudskog poziva bila uredna, optuženi se ponovo nije pojavio u sudnici.

Njegov branilac Siniša Lopandić rekao je da nije uspio s njim da stupi u kontakt.

Okružno javno tužilaštvo Doboj tereti Kostadinovića, bivšeg pripadnika Vojne policije 101. bosanskobrodske brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), da je “mučio, prisiljavao na prinudni rad i nečovječno postupao prema civilu srpske nacionalnosti”.

Prema navodima optužnice, on je ta krivična djela počinio u Bosanskom Brodu u periodu između maja i jula 1992. godine u logorima koji su se nalazili u staroj zgradi Stanice javne bezbjednosti (SJB) i na stadionu Fudbalskog kluba “Polet”.

Prema podacima dobojskog Tužilaštva, Svjetlan Kostadinović živi u Njemačkoj.

Novo ročište zakazano je za 19 maj.

Najčitanije
Saznajte više
Esad Ramić i ostali: Stradanje tri starija čovjeka u Bradini
Na suđenju za zločine na području Konjica, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je učestvovao u akciji u Bradini i kako su ubijena tri starija čovjeka.
Lučarević: Formiranje istražne službe u Vojnoj policiji
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je u Vojnoj policiji formirao istražnu službu gdje mu je pretpostavljeni bio optuženi Kerim Lučarević.
Talić i ostali: Optuženi za zločine u Muzičkoj školi negirali krivnju
Babić i Maletić: Van snage stavljena naredba za vojno vještačenje
Esad Ramić i ostali: Premlaćivan nakon odvođenja iz Bradine