Srijeda, 25 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kantonalni sud u Bihaću. Foto: BIRN BiH.

Na današnjem ročištu saslušane su dvije svjedokinje, a na zahtjev Tužilaštva i Odbrane optuženog, predsjedavajući Sudskog vijeća Reuf Kapić donio je rješenje kojim je glavni pretres zatvoren za javnost zbog, kako je rečeno, težine predmeta, psihičkog stanja svjedoka i nanesenih povreda.

Optužnica, koja je potvrđena u decembru prošle godine, Salkića tereti po četiri tačke, za ratne zločine prema civilima na teritoriji općine Velika Kladuša počinjene za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini i oružanog sukoba na teritoriji navedene općine između pripadnika Petoga korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) i Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB).

Kako je navedeno u optužnici, Salkić je u novembru 1994. godine u selu Stabandža (općina Velika Kladuša), u jednoj porodičnoj kući, fizički zlostavljao pripadnika NOAPZB-a i njegovu suprugu, kao i još tri civila, nanoseći im mnogobrojne tjelesne povrede.

Salkić je, prema navodima optužnice, višestruko silovao tri ženske osobe, koje su usljed toga trpjele velike tjelesne i duševne patnje te zadobile povrede tjelesnog integriteta i zdravlja.

Suđenje će biti nastavljeno 31. marta, kada je planirano saslušanje tri svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
Spasojević i ostali: Čuli za pregovore o odlasku bošnjačkog stanovništva
Na suđenju za zločine na području Zvornika, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaze četiri preminula svjedoka koji su govorili o saznanjima o dogovoru da bošnjačko stanovništvo napusti svoja sela, te o odvođenju muških članova porodica 1. juna 1992. godine.
Olović: Odvođenje članova porodica u Miljevini
Na suđenju za zločine u Foči, svjedokinje Tužilaštva Bosne i Hercegovine su govorile o odvođenju članova porodica u Policijsku stanicu u Miljevini.
Milić i ostali: Likvidacije na obali Drine u Kozluku
Luka Babić i ostali: Razdvajanje i obustava postupka