Petak, 15 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kantonalni sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Vještak neuropsihijatar Abdulah Kučukalić je na ročištu u Kantonalnom sudu u Sarajevu naveo kako je zajedno sa kolegama uradio timsko vještačenje optuženog pregledom i uvidom u medicinsku dokumentaciju, te da su konstatovali kako Čečo boluje od postraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i depresije.

Također je dodao i da su poredili njegovo aktuelno psihičko stanje sa nalazom iz juna 2020. godine i da je konstatovano da nema bitnih promjena.

Čečino psihičko stanje, prema doktoru Kučukaliću, takvo je da može učestvovati u sudskom postupku pod uvjetom da se prave pauze i prilagode pitanja.

U unakrsnom ispitivanju Kučukalić je potvrdio da je PTSP uzrokovan događajima iz ratnog perioda.

Preporuka tima koji je radio vještačenje, kako je kazao vještak, je da se napravi jedna kompletna kardiološka obrada optuženog kako bi se utvrdilo njegovo zdravstveno stanje.

Istog mišljenja o pretragama zdravstvenog stanja optuženog bio je i vještak kardiolog Senad Pešto, koji je istakao da je vidljivo kako je optuženi bolestan. Također je ukazao i da ne posjeduje novu medicinsku dokumentaciju o njegovom zdravstvenom stanju.

“Nemam nikakve nove medicinske dokumentacije godinu dana da bih mogao da se izjasnim”, rekao je Pešto, objasnivši Odbrani da nije pregledao optuženog jer se to od njega nije ni tražilo.

Sudsko vijeće je donijelo naredbu da se izvrše potrebni pregledi optuženog o kojima su govorili vještaci kako bi se utvrdila njegova sposobnost da prati i učestvuje u sudskom postupku.

U optužnici Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, koja je potvrđena 2012. godine, navodi se da je Čečo, kao nekadašnji pripadnik Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), 18. septembra 1992. fizički zlostavljao civile srpske nacionalnosti koji su kopali rovove na lokalitetu naselja Dobrinja V.

Čečo je krajem 2012. osuđen na dvije godine zatvora za ovaj zločin, ali je Vrhovni sud Federacije BiH ukinuo tu presudu i predmet vratio Kantonalnom sudu u Sarajevu na obnovljeno suđenje.

Suđenje će se nastaviti 22. februara.

 

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo uložilo žalbu na kaznu Vojinu Pavloviću, osuđenom za veličanje Ratka Mladića
Sud Bosne i Hercegovine odobrio je dodatni rok Odbrani Vojina Pavlovića za izjavljivanje žalbe na presudu kojom je nepravosnažno osuđen na dvije i po godine zatvora za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.
Behadil Dizdarević. Foto: Privatna arhiva
Sud u Republici Srpskoj oslobodio bivšeg logoraša troškova postupka nakon izgubljene tužbe za naknadu štete
Okružni sud u Istočnom Sarajevu odbio je žalbu Pravobranilaštva Republike Srpske na rješenje kojim se Behadil Dizdarević, bivši logoraš, oslobađa plaćanja troškova parničnog i izvršnog postupka u iznosu od preko 1.600 maraka, potvrđeno je za Detektor.
Osuđeni za zločine nad zarobljenicima u Goraždu traži odgodu zatvora
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Dodik novčanu kaznu treba uplatiti u narednih mjesec dana