Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ilustracija. Foto: N1

Uoči pravoslavnog Božića, 6. januara, kroz Doboj je prošla kolona automobila sa badnjakom i zastavama Republike Srpske, a sa razglasa sa jednog od vozila puštena je pjesma “Ne volim te Alija zato što si balija”, Baje Malog Knindže.

Ovaj pjevač, čije pjesme sadrže ultranacionalističke poruke, dobio je nadimak po paravojnim formacijama iz nekadašnje “Republike Srpske Krajine”, koja je tokom ratova devedesetih godina na području bivše Jugoslavije bila nelegalno uspostavljena na okupiranim dijelovima susjedne Republike Hrvatske.

Policija je objavila da su tri osobe kažnjene za “svađu, viku, vrisku i nepristojno ponašanje”.

Prema Zakonu o javnom redu i miru Republike Srpske, za ovaj prekršaj predviđene su novčane kazne od 100 do 300 maraka.

Prema drugom članu Zakona o vrijeđanju na političkoj, vjerskoj ili nacionalnoj osnovi, predviđene su kazne od 200 do 800 maraka.

Današnje policijsko saopštenje o kažnjavanju za “muziku neprimjerenog sadržaja”, objavljeno je nekoliko dana nakon sastanka kojeg su u Islamskoj zajednici u Doboju organizovali Adil Osmanović i Obren Petrović, zastupnici SDA odnosno SNSD-a u Parlamentu Bosne i Hercegovine.

Organizatori sastanka posvećenom događaju u Doboju uputili su pismo gradonačelniku Doboja Borisu Jeriniću, Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, Forumu za bezbjednost grada Doboja i Međureligijskom vijeću Doboja, te zatražili od policije kažnjavanje učesnika u koloni, prenio je Dnevni avaz.

Ovaj susret je održan bez službenog poziva medijima.

Zbog “šestojanuarske” kolone automobila sa muzikom Baje Malog Knindže u Doboju je danas održan sastanak Foruma za bezbjednost na kojem su bili predstavnici gradske vlasti, policije i vjerskih zajednica.

Gradonačelnik Jerinić je, uz zahvalu državnim parlamentarcima Petroviću i Osmanoviću na inicijativi, naveo da je ovaj grad “primjer multietničnosti i suživota u BiH”, te da se radi o “djelu pojedinca, a ne većim problemima u Doboju.”

Krajem septembra prošle godine, Baja Mali Knindža je nastupio u Doboju povodom završetka prve faze izgradnje nove gradske bolnice na poziv predstavnika lokalne organizacije SNSD-a koju predstavljaju i Petrović i Jerinić.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.