Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sud BiH izlaz
Sud Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH 

Iz Državnog suda su priopćili da se u optužnici, koja je potvrđena krajem prosinca 2021. godine, među ostalim, navodi da su Ranko Draškić i Savo Manojlović u periodu od druge polovice svibnja do kraja lipnja 1992., kao pripadnici interventnog voda Teritorijalne obrane Srpske općine Ilijaš, kasnije 1. ilijaške lakojurišne brigade Vojske Srpske Republike Bosne i Hercegovine, u cilju nanošenja velikih patnji i povreda tjelesnog integriteta civilnih osoba, vršili progon na nacionalnoj, etničkoj i vjerskoj osnovi, ubojstvima i teškim oduzimanjem fizičke slobode nesrpskog stanovništva u općini Ilijaš.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je produljenje ranije izrečenih mjera zabrane za Ranka Draškića i Savu Manojlovića koje se odnose na zabranu napuštanja mjesta boravišta, oduzimanje putnih isprava, a za Draškića i policijsku provjeru na adresi dva puta dnevno, dok je za Manojlovića zatraženo da se dva puta svakog dana javlja u Policijsku stanicu Zvornik.

Tužitelj Adis Nuspahić zatražio je od Državnog suda “da se osim navedenih mjera zabrane izrekne zabrana sastajanja i kontaktiranja svjedoka”. Dodao je kako je ova mjera potrebna sve dok svjedoci ne budu ispitani u ovom predmetu.

Miodrag Stojanović, odvjetnik prvooptuženog, rekao je da se neće protiviti izricanju nove mjere zabrane jer, kako je kazao, optuženi Draškić ne planira niti želi kontaktirati svjedoke.

“Nažalost, u međuvremnu se njegovo zdravstveno stanje pogoršalo”, rekao je Stojanović, te dodao da Draškić mora imati pristup liječenju.

On je kazao da je dostavljena relevantna zdravstvena dokumentacija koja ukazuje da je zdravstveno stanje prvooptuženog narušeno te je zatražio da se umjesto kućnog pritvora izrekne mjera zabrane napuštanja države zbog liječenja.

Branilac drugooptuženog rekao je da se protivi prijedlogu Tužiteljstva za produljenje mjera zabrane. Nikola Ćeklić je kazao kako moli Sud da revidira mjeru zabrane javljanja dva puta dnevno u Policijsku stanicu Zvornik te da se umjesto toga Manojlović, zbog svog zdravstvenog stanja, javlja jednom dnevno ili jednom u dva dana.

Zločin u Lješevu je evidentiran kao jedan od neprocesuiranih slučajeva u bazi Zaboravljene žrtve Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Sud će naknadno saopćiti svoju odluku.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao