Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sudnica Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

U ponedjeljak, 10. januara, planirano je iznošenje završne riječi Odbrane Mehmeda Aleševića, optuženog da je 1994. i 1995. godine nečovječno postupao prema ratnim zarobljenicima i civilima koji su bili zatočeni u bivšem hotelu “Radoč”.

Kako se navodi u optužnici, Alešević je bio referent u vodu Vojne policije 505. bužimske brigade Petog korpusa Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

Državno tužilaštvo je ranije zatražilo osuđujuću presudu za Aleševića i izricanje kazne zatvora.

U petak, 14. januara, pred ovim sudom će biti nastavljeno iznošenje završne riječi Tužilaštva BiH u predmetu protiv optuženih za zločin nad ratnim zarobljenicima počinjen u Velikom parku u Sarajevu.

Tužilaštvo, koje je počelo sa iznošenjem završne riječi na 110 stranica, navelo je kako izvedeni dokazi pružaju pouzdan osnov da Dragan Vikić, bivši komandant Specijalne jedinice i komandant Jedinice rezervnog sastava, Jusuf Pušina, bivši pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine (RBiH) za uniformisanu policiju, Nermin Uzunović i Mladen Čovčić, nekadašnji pripadnici Jedinice rezervnog sastava policije, budu proglašeni krivim.

Oni su optuženi da su bili informisani o zarobljavanju osam pripadnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) iz transportera koji je bio u kvaru i nalazio se na području sarajevskog naselja Dobrinja.

Iznošenje završne riječi najavljeno je i za utorak, 11. januara, u predmetu protiv Sene Hamzabegović, optužene da je u periodu od 2013. do 2018. učestvovala u prikupljanju i pružanju finansijske pomoći za državljane BiH koji su boravili na stranim ratištima Sirije i Iraka, iako je znala da se navedene osobe bore na strani oružanih snaga takozvanog ISIL-a, uključujući “Jahbet al-Nusra”, “Al-Nusrah Front” i druge formacije, a koje su na temelju rezolucija Ujedinjenih nacija (UN) proglašene terorističkim organizacijama.

Prema optužnici, Hamzabegović je u više navrata putovala u Siriju znajući da se tamo nalazi njen suprug Muradif Hamzabegović, koji je zajedno s drugim državljanima BiH učestvovao u terorističkim aktivnostima, te da dobijeni novac koristi za finansiranje tih aktivnosti, u više navrata osiguravala je oko 230.000 konvertibilnih maraka (KM) putem transakcijskih računa u valutama EURO, KM i CHF, koje je predavala suprugu.

Pred Sudom BiH nastavit će se suđenja za ratne zločine počinjene u Višegradu, Goraždu, Rogatici, Vlasenici, Zvorniku, Ugljeviku, Prijedoru i Glamoču.

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu