Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Ovu informaciju je za BIRN BiH potvrdio Ivan Matešić, postupajući tužilac u predmetu u kojem je Tupajić bio optužen.

Tupajić je bio optužen u svojstvu predsjednika Kriznog štaba Sokolac.

Za zločine u Novoseocima, zajedno s Tupajićem optuženi su Dragomir Obradović zvani Dragan u svojstvu komandira Stanice javne bezbjednosti (SJB) Sokolac, Momčilo Pajić zvani Paja kao komandir čete Vojne policije Druge romanijske motorizovane brigade Vojske Republike Srpske (VRS) i Aleksa Gordić zvani Aco u svojstvu njegovog zamjenika, Miladin Gašević zvani Ćirko kao zamjenik komandira Izviđačke čete u istoj brigadi, te pripadnici jedinice Momir Kezunović zvani Keza, Branislav Kezunović zvani Miki, Željko Gašević zvani Gašo i Jadranko Šuka.

Njih devetoricu Tužilaštvo BiH tereti da su, u svojstvu dužnosnika civilnih vlasti, zapovjednika i pripadnika Druge romanijske motorizovane brigade VRS-a, u sklopu širokog i sistematičnog napada u periodu od maja do septembra 1992. na području Sokoca učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu i napadu na Novoseoce.

U napadu na selo Novoseoci u septembru 1992. godine ubijeno je 45 civila bošnjačke nacionalnosti.

Suđenje u ovom predmetu počelo je 28. maja ove godine, a do sada je saslušano oko sedam svjedoka.

U narednom periodu očekuje se da će Sud BiH razdvojiti predmet u odnosu na Tupajića.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.