Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Odbrana se protivila određivanju mjera ističući da optuženi živi i radi u Švajcarskoj i da se do sada odazivao pozivima Tužilaštva.

Tužilac Adis Nuspahić je zatražio da se Hadžajliću zabrani napuštanje grada Tuzle, kao i da mu se oduzmu putne isprave s ciljem onemogućavanja putovanja. Tužilac je predao pasoš i ličnu kartu Švajcarske koji su oduzeti od Hadžajlića.

Odbrana je navela da je Hadžajlić odazivanjem na pozive Tužilaštva pokazao namjeru da učestvuje u ovom postupku.

“Odazvao se na prvi poziv koji je dobio iz Tužilaštva, dogovorio termin i odazvao se… što pokazuje da nema namjeru pobjeći”, kazao je branilac Almir Šindrić.

On je predložio da se, umjesto predloženih mjera, odredi javljanje optuženog određenom organu.

Hadžajlić je rekao da bi mu se zabranom putovanja stvorili finansijski problemi, jer je stalno zaposlen u Švajcarskoj, kao i da u januaru ima zakazne zdravstvene preglede.

Tužilaštvo je prošle sedmice podiglo optužnicu protiv Hadžajlića, kao i Dževada Avdičevića, Muharema Efendića i Izeta Ikanovića, za zločine nad ratnim zarobljenicima na području Teočaka počinjene tokom 1993. godine. 

Oni su optuženi, u svojstvu komandanata i pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) s područja Teočaka, za zlostavljanje, premlaćivanje i ubistva pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS).

Najčitanije
Saznajte više
Lasica i Milović: Čuli za napad na Kokino Selo
Na suđenju za zločine u Goraždu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo za napad na Kokino Selo (Lozje) i da je bilo ubijenih, kao i da je jedna grupa zarobljenih čuvana u jednoj kući.
Peulići i Đurić: Vidio zarobljenike na Babanovcu s Vojnom policijom
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se grupe ljudi koja je 1992. dovedena na Babanovac, a s kojima je bila Vojna policija.
Stanić i ostali: Udarci drvetom po glavi
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu