Srijeda, 23 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Milivoj Petković. Foto: EPA//Jiri Buller

Osam godina nakon prvostepene presude i četiri godine nakon konačne presude u kojoj je osuđen na 20 godina zatvora, Petković je prvi haški osuđenik koji je u pismu Mehanizmu priznao zločine i presude.

“Imam potrebu reći i Vama i svima drugima da ja prihvatam presudu i osobnu odgovornost za svoja djela ili propuste koji su doveli do počinjenja zločina zbog kojih sam osuđen. Prihvatio sam i kaznu koju služim. Za počinjene zločine nema opravdanja ni izlike. Zbog toga osjećam iskreno kajanje i izražavam, i ovom prilikom, duboku sućut svim žrtvama, pripadnicima bošnjačkog naroda, njihovoj rodbini i prijateljima”, naveo je Petković u svom pismu.

U pismu MMKS-u Petković također navodi da je od ratnih događaja u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, u kojima je učestvovao, prošlo skoro 30 godina i da od tada nije prošao niti jedan dan da mu se slike ratnih strahota ne vraćaju u sjećanja.

Predsjednik Mehanizma sudija Carmel Agius je pojasnio kako je Petković u februaru ove godine prešao dvotrećinski prag te ispunio uslove za razmatranje prijevremenog puštanja na slobodu.

Agius je naveo kako se u prilog Petkovićeve rehabilitacije oslonio na ovo njegovo pismo i podnesak, ali i izvještaje iz Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija (UN), te psihološko-socijalne dokumente.

“Čini se da Petković u svojim podnescima prihvata ličnu odgovornost za zločine koje je počinio i za koje je osuđen od strane MKSJ-a. Petković također izražava kajanje zbog svojih zločina i saučešće žrtvama”, naveo je Agius u svojoj odluci.

Agius smatra posebno važnim činjenicu da je Petković imao hrabrosti da javno prizna zločine koje je počinio i da prihvati presude MKSJ-a koje ga za njih osuđuju.

“Ovaj pristup nije samo izuzetno relevantan pokazatelj rehabilitacije, nego može direktno doprinijeti i ublažavanju tenzija u bivšoj Jugoslaviji, suprotstavljajući se revizionizmu koji tako često podstiču političari na Zapadnom Balkanu”, istakao je Agius.

Prema podnesku iz Mehanizma, Petković je jučer stigao u Hrvatsku, a vlasti ove zemlje su potvrdile njegov dolazak također istog dana.

Petković, Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Valentin Ćorić i Berislav Pušić su 2017. pred Haškim tribunalom pravosnažno osuđeni na ukupno 111 godina zatvora.

Prlić, bivši predsjednik Vlade Herceg-Bosne, osuđen je na 25 godina zatvora, dok su po 20 godina dobili nekadašnji ministar odbrane Stojić te bivši načelnici glavnog štaba Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Praljak i Petković. Bivši komandant Vojne policije i ministar unutrašnjih poslova Ćorić osuđen je na 16 godina, a predsjednik komisije za razmjenu zarobljenika Pušić na deset godina zatvora.

Nedugo nakon što mu je izrečena presuda, Praljak je popio tečnost, poslije čega je prebačen u bolnicu u Haagu, gdje je kasnije preminuo.

BIRN BiH je ranije pisao kako je predsjednik MMKS-a Carmel Agius od svog imenovanja odbio nekoliko zahtjeva haških osuđenika za prijevremeni izlazak na slobodu jer smatra da nisu pokazali znakove rehabilitacije.

 

Najčitanije
Saznajte više
Izdata naredba za raspisivanje međunarodne potjernice za Miletom Ujićem
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine izdalo je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Miletom Ujićem, optuženim za zločine na području Rogatice.
Srbijanski književnik koji je podržavao Vojislava Šešelja dobio državljanstvo BiH
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine dodijelilo je državljanstvo srbijanskom književniku Blagoji Bakoviću, koji je ranije pružao podršku Vojislavu Šešelju tokom suđenja u kojem je osuđen za ratne zločine u vojvođanskom selu Hrtkovci.