Utorak, 7 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Jahja Vuković Jahja Vuković. Foto: Sud BiH

U žalbi pred Apelacionim vijećem, Tužilaštvo je navelo da je došlo do povreda postupka i da je presudom pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje.

“Prvostepeno vijeće je pogrešno utvrdilo ključne činjenice, posebno u vezi sa svjedokom ‘A’”, kazao je tužilac Ćazim Hasanspahić.

Kako je rekao, svjedok “A” je očevidac i Tužilaštvo se pozvalo na njegov iskaz da je neposredno vidio optuženog. Hasanspahić je napomenuo da je u pisanoj žalbi dato detaljno obrazloženje.

Odbrana je, s druge strane, ocijenila da je Prvostepeno vijeće pravilno ocijenilo dokaze. Branilac Senad Dupovac je kazao da svjedokinja “A” nije očevidac.

“Ona je na suđenju dva puta ponovila da nije vidjela optuženog, a to je potvrdila i na pitanja Odbrane”, rekao je Dupovac.

On je napomenuo da je Vuković imao 14 godina kada ga je odvela maćeha.

Vuković je oslobođen optužbe da je, kao maloljetnik, u junu 2014. napustio BiH i da je u Siriji učestvovao u terorističkim aktivnostima, pružao pomoć i borio se na strani snaga “Džebatul Nusra fronta” sve do sloma i poraza struktura ISIL-a.

Vuković je izručen BiH u oktobru 2020. godine, nakon što je lociran na području Turske.

Prvostepeno vijeće je u presudi navelo da je jedino svjedok “A” govorio o Vukovićevom boravku u Siriji, ali da su iznesena posredna saznanja.

Apelaciono vijeće će naknadno donijeti odluku o žalbi.

 

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Banovićima
Suđenje Dervišu Mehinoviću, nekadašnjem komandantu 119. muslimanske brdske brigade optuženom za zločin protiv civilnog stanovništva počinjen na području Banovića, počet će 17. oktobra u Sudu Bosne i Hercegovine, potvrđeno je za Detektor.
Ćamil Duraković sutra Tužilaštvu BiH šalje prijavu za mural Ratku Mladiću u Banjoj Luci
Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković potvrdio je za Detektor da će sutra prijaviti Tužilaštvu Bosne i Hercegovine mural Ratku Mladiću, osuđenom na doživotni zatvor zbog genocida i ratnih zločina, oslikan u centru Banje Luke.
Mihajlović: Odbrana traži da suđenje krene iznova
Ko su kandidati na izborima za predsjednika Rrepublike Srpske?