Srijeda, 4 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sudnica Suda BiH: Foto: BIRN BiH

Predsjedavajući sudskog Vijeća Darko Samardžić kazao je da zamjenica tužioca nije u mogućnosti da pristupi ročištu, te će na narednom glavnom pretresu obavijestiti Sud o razlozima nedolaska na današnje ročište.

“Tako da nažalost, nećemo moći danas održati ovaj glavni pretres”, rekao je sudija Samardžić.

Na prethodnim ročištima ispred Tužilaštva BiH na ročištima je bila tužiteljica Vedrana Mijović.

Alešević je optužen da je 1994. i 1995. godine nečovječno postupao prema ratnim zarobljenicima i civilima koji su bili zatočeni u bivšem hotelu “Radoč”. Kako se navodi u optužnici, Alešević je bio referent u vodu Vojne policije 505. bužimske brigade Petog korpusa Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

Nastavak suđenja bit će naknadno zakazan.

Najčitanije
Saznajte više
Talić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Muzičkoj školi u Zenici
Čitanjem optužnice i uvodnim riječima, počelo je suđenje Nesibu Taliću, Jusufu Karaliću, Našidu Delaliću i Sabahudinu Sarajliću za zločine nad civilima počinjene u Muzičkoj školi u Zenici 1993. godine.
Optuženi Fikret Prevljak ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Zukanović i ostali: Bilo evidentirano više od 1.300 pritvorenika
Na suđenju za zločine u Hrasnici kod Sarajeva, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prilikom kontrole 1993. u zatvoru zatekao 49 lica srpske nacionalnosti, a da je u evidenciji bio registrovan 1.321 zatvorenik.
Peulić i ostali: Materijalni dokazi na opšte okolnosti