Utorak, 20 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Vlasenica. Foto: BIRN BiH

Bastah je za svjedoke predložio 12 lica za koja je naveo da su bila na mjestu strijeljanja na lokalitetu Mračni dol. Optuženi je rekao da ova lica nisu pucala, nego da su prisustvovala strijeljanju, odnosno da su bila u obezbjeđenju lokacije, kao i u autobusu kojim su civili prevezeni iz zatvora.

Za dva svjedoka iz ove grupe optuženi je naveo da su pod prijetnjom oružjem od Miće Kraljevića natjerani u autobus. Bastah tokom suđenja tvrdi da je i on bio natjeran, što je i danas ponovio. Kraljeviću se u odvojenom predmetu sudi za druge zločine u Vlasenici.

Predsjedavajući Vijeća Zoran Božić skrenuo je pažnju da svjedoci koji su predloženi na okolnosti strijeljanja mogu odbiti da svjedoče.

“Nisu dužni da svjedoče jer ih stavljate na lice mjesta”, kazao je Božić.

Odbrana je dostavila spisak potencijalnih svjedoka bez kontakt podataka. Branilac Izet Baždarević rekao je da nije bio u mogućnosti da pribavi te podatke, dok je optuženi takođe onemogućen jer se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne od 22 godine, na koju je ranije osuđen takođe za zločine počinjene u Vlasenici.

Vijeće je braniocu ostavilo rok do 20. novembra da za početak pribavi kontakte jednog broja svjedoka. Tužiteljica Sanja Jukić je kazala da će pomoći u pribavljanju informacija.

Odbrana je na ročištu predložila ukupno 44 svjedoka, od kojih je Vijeće prihvatilo 14, a ostale odbilo kao irelevantne. Osim 12 očevidaca, biće pozvana dva svjedoka na okolnosti dešavanja i rada zatvora.

Obrazlažući prijedlog, branilac Baždarević je kazao da se dio svjedoka odnosi na navode optužnice o progonu i širokom i sistematskom napadu, odnosno da li je optuženi mogao da utiče na progon. Bastah je obrazlagao okolnosti na koje želi ispitati svakog od predloženih svjedoka.

Na spisku su, između ostalih, imena nekadašnjih policijskih rukovodilaca i članova Kriznog štaba u Vlasenici, od kojih se nekima sudi u drugim predmetima pred Sudom BiH. Bastah je u obrazloženju govorio i o ulozi i aktivnostima nekih od predloženih svjedoka, na šta mu je sudija Božić rekao da se u ovom predmetu ne može suditi drugim licima.

“Vi optužujete druge umjesto da branite sebe”, kazao je Božić.

Bastah je optužen za učešće u ubistvima 37 civila bošnjačke nacionalnosti na lokalitetu Mračni dol. On je, prema optužnici, počinio zločin protiv čovječnosti u svojstvu pripadnika rezervne policije, sa dva pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS).

Prvi svjedoci Odbrane trebalo bi da budu saslušani 30. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Nešković Zoran i ostali: Presuda za zločine u “Rasadniku” polovinom jula
Izricanje presude petorici bivših vojnih policajaca Vojske Republike Srpske koji su optuženi za zločine počinjene nad zatočenicima u Rogatici 1995. godine, zakazano je za polovinu jula.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su u policiji pronašli obješenog jednog od trojice zarobljenika nakon što se vojska okupila ispred stanice i tražila njihovu predaju.
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih
Stanić i ostali: Posebni vod vršio pretrese i privođenja