Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Istražilac Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) kazao je da je po naredbi Suda BiH obavljen pretres prostorija i oduzeti mobilni telefon, laptop i računar optuženog.

Svjedok je potvrdio da su njegovi potpisi na zapisnicima o oduzimanju predmeta, kao i pretresu mobilnog telefona.

Branilac Vlado Adamović nije imao pitanja za svjedoka, navodeći da njegovo svjedočenje smatra potpuno irelevantnim. On je rekao da su zapisnici SIPA-e javne isprave i da postoji pretpostavka da su tačni.

Dodao je da bi se ovakvi dokazi mogli provoditi samo ako neko osporava tačnost javnih isprava, što u ovom predmetu nije slučaj.

Nakon ovih navoda Odbrane, tužilac Dubravko Čampara je odustao od saslušanja drugog pozvanog svjedoka, kao i još jednog predloženog u optužnici, s obzriom da su planirani na iste okolnosti.

Vijeće je prihvatilo prijedlog da se imena svjedoka iz SIPA-e ne objavljuju zbog prirode posla koji obavljaju.

Bašić je optužen da je tokom 2020. u više navrata podsticao na terorističke aktivnosti, antisemitizam, rasizam, nacionalizam, kao i prijetnje LGBT populaciji. Kako se navodi, optuženi je objavio poruke kao što su “Ubij gasom svakog Jevreja”, “Kreni putem genocida”, “Pošalji bombu na ADL sjedište u New Yorku” i “Ubij svog lokalnog libertarijanca”.

Planirano je da se na nastavak suđenja 3. novembra pozove vještak neuropsihijatar i ulože materijalni dokazi, čime bi Tužilaštvo okončalo izvođenje svojih dokaza.

 

Najčitanije
Saznajte više
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim narodima prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Suđenje Delimustafiću ponovo na čekanju nakon početka rada POSKOK-a
Ročište u predmetu Alija Delimustafić i ostali pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, koje je trebalo biti održano u utorak, odgođeno je zbog razjašnjavanja nadležnosti nakon što je s radom počeo Posebni odjel za korupciju i organizirani kriminal, potvrđeno je za Detektor. U međuvremenu, troškovi suđenja koje traje od 2017. premašili su 1,2 miliona maraka.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju